Tu jesteś:

Erbud ma straty

Grupa Erbud szacuje, że w I połowie 2018 roku miała 30 mln zł straty netto. Przyczyną konieczności dokonania zmniejszenia planowanych marż jest postępujący wzrost cen materiałów oraz usług podwykonawców. 

Grupa Erbud szacuje, że wskutek przeszacowania marż na realizowanych kontraktach w I połowie 2018 r. będzie miała 30 mln zł straty netto, podczas gdy rok wcześniej zysk wyniósł 7 mln zł - podała spółka w komunikacie. Spółka poinformowała, iż w toku prac nad raportem finansowym uznała, że konieczne jest przeszacowanie marż na realizowanych kontraktach, zarówno w kraju, jak i za granicą.

- Przyczyną konieczności dokonania zmniejszenia planowanych marż jest postępujący wzrost cen materiałów oraz usług podwykonawców. Dotyczy to kontraktów kalkulowanych i zawieranych w latach 2015-2016. Na ujemny wynik ma również wpływ ostateczne rozliczeniem dziewięciu kontraktów budowlanych - napisano w komunikacie. 

W II kwartale Erbud miał ok. 34,6 mln zł straty netto, podczas konsensus zakładał 3,4 mln zł zysku. Zgodnie z  szacunkami, strata operacyjna grupy wyniesie 40,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk wynosił 14,8 mln złotych. Przychody ze sprzedaży w I połowie 2018 roku wynieść mają 960 mln zł, będą więc o 24 proc. wyższe niż rok wcześniej. W II kwartale 2018 roku przychody wyniosły 527,6 mln zł i były wyższe od oczekiwań o 11 proc. (475,8 mln zł). 

Erbud podał ponadto, że postanowił utworzyć rezerwę w wysokości 5 mln zł na ewentualne straty, które mogą zostać spowodowane niewypłacalnością jednego ze zleceniodawców.Spółka zastrzegła, że sprawozdanie finansowe jest obecnie przedmiotem weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta, więc nie można wykluczyć możliwości zmiany wskazanych kwot. Raport za I półrocze 2018 roku zostanie opublikowany 5 września. 

Problemy z marżami i kosztami mają także inni przedstawiciele sektora. Duża konkurencja wyśrubowała ceny w kontraktach, gdy zaś wzrosły ceny surowców i koszty pracy, okazało się, że niektóre kontrakty są „pod kreską”. 

 

 

 

Źródło: AT/ PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×