Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Emperia przeniesie do P1 nieruchomości i część gotówki, może wprowadzić spółkę na GPW

Emperia przeniesie do P1 nieruchomości i część gotówki, może wprowadzić spółkę na GPW

Emperia Holding zamierza przenieść do spółki P1 działalność deweloperską i część posiadanej gotówki - poinformował PAP Dariusz Kalinowski, prezes Emperii Holding. Do końca roku deweloperska spółka może zostać upubliczniona na warszawskiej giełdzie.

W czwartek Emperia Holding poinformowała o zamiarze podziału spółki. Do należącej do niej spółki P1 ma zostać wniesiona całość posiadanych przez Emperię aktywów i zobowiązań związanych z segmentem nieruchomościowym grupy. W wyniku podziału dotychczasowi akcjonariusze Emperii staną się akcjonariuszami spółki P1. Zarząd zakłada, że liczba akcji otrzymanych przez akcjonariuszy w spółce P1 będzie taka sama, jak liczba akcji posiadana przez nich w Emperia Holding.

Po podziale Emperia Holding będzie koncentrowała się przede wszystkim na rozwoju działalności w obszarze handlu detalicznego, a spółka P1 na rozwoju działalności deweloperskiej.

"Łączymy w tej chwili różne biznesy: operacyjne poprzez supermarkety Stokrotka i deweloperskie, a nie ma potrzeby, byśmy przy prowadzeniu działalności handlowej mieli nieruchomości na własność" - powiedział PAP prezes Kalinowski.

"Zamierzamy sporządzić plan podziału Emperii i do nowej spółki przeniesiemy zespół ludzi, aktywa nieruchomości i część gotówki, tak by możliwe było zwiększenie wartości portfela i rozwój tej spółki niezależnie od Stokrotki" - dodał.

Kalinowski wskazał, że Emperia ma teraz nadwyżkę, ok. 200 mln zł gotówki.

"Biznes operacyjny rozwijamy nie angażując się mocno kapitałowo. Nawet przy bardzo dynamicznym rozwoju działalności detalicznej nie skonsumowalibyśmy tej gotówki" - powiedział prezes.

Poinformował, że obecnie w portfelu Emperii znajduje się ok. 90 nieruchomości. W 2012 roku spółka wystawiła je na sprzedaż. Informowała wtedy, że wartość jej aktywów nieruchomościowych wynosi ok. 400 mln zł.

"Ta wartość nie uległa zmniejszeniu" - powiedział prezes.

Kalinowski powiedział, że celem planowanego podziału Emperii jest nie tylko zwiększenie przejrzystości poprzez uproszczenie struktur, ale i ułatwienie przeprowadzenia wyceny poszczególnych biznesów.

"Można będzie dokonać realnej wyceny aktywów Emperii oczyszczonej z biznesu deweloperskiego, a to powinno ułatwić rozwój poprzez fuzje i przejęcia" - powiedział.

DO KOŃCA '14 SPÓŁKA DEWELOPERSKA MOŻE WEJŚĆ NA GPW

Wstępny harmonogram zakłada, że procedura podziału Emperii Holding powinna zakończyć się do końca 2014 roku. Spółka P1 ma zostać wprowadzona na GPW.

"Sporządzimy plan podziału i wtedy będzie więcej szczegółów. Na ten moment przewidujemy zakończenie podziału w końcówce tego roku" - powiedział Kalinowski.

Warunkiem przeprowadzenia podziału jest akceptacja projektowanych zmian przez akcjonariuszy Emperii, a także zatwierdzenie przez KNF prospektu emisyjnego spółki P1 dotyczącego emisji akcji dokonywanej w związku z podziałem.

"Będziemy chcieli akceptacji akcjonariuszy co do podziału, gdy spółka P1 będzie już przygotowana do debiutu. Akcjonariusze mogliby nie być zainteresowani podziałem, gdyby spółka miała być niepubliczna" - powiedział Kalinowski.

Prezes liczy, że z wprowadzeniem spółki P1 na GPW Emperia zdąży jeszcze w tym roku.

"Zakładamy, że do końca roku będziemy po zatwierdzeniu prospektu, po WZ, po podziale. Pytanie, kiedy byłoby możliwe dopuszczenie akcji P1 do obrotu, ale wygląda na to, że będziemy mogli doprowadzić do upublicznienia spółki P1 jeszcze w tym roku. To by oznaczało, że w końcówce roku zamiast jednej spółki na GPW byłyby dwie" - powiedział prezes.

Dodał, że na ten moment nie ma planów, by upublicznieniu towarzyszyła dodatkowa emisja nowych akcji pod nowe projekty.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×