Tu jesteś:

EXPO REAL 2019 i rynek nieruchomości - dobre wyniki obu stron

Pomimo wielu opinii o możliwym spowolnieniu, międzynarodowy sektor nieruchomości oczekuje, że 2019 będzie kolejnym udanym rokiem. I taki też wniosek wypływa po tegorocznych targach EXPO REAL, że kolejne projekty inwestycyjne mają przyszłość. Jednym z motorów wzrostu na tegorocznych targach są firmy technologiczne, a głównym tematem są tanie mieszkania.

„2190 wystawców z 45 krajów, ponad 46 000 uczestników z 76 krajów, a także dodatkowa hala wystawowa: w 2019 r. EXPO REAL było większe i bardziej międzynarodowe niż kiedykolwiek ”- powiedział Klaus Dittrich, prezes i dyrektor generalny Messe München. „Silne uczestnictwo odzwierciedla optymistyczne oczekiwania wobec sektora nieruchomości na ten rok.” Sektor ten również ściśle koncentruje się na innowacjach mających na celu uproszczanie procesów i prezentację nowych rozwiązań rynkowych. Dzięki nowo otwartej hali NOVA3 EXPO REAL stworzył centralną platformę do tego. „Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak dobrze ta nowa oferta była przyjęta”.

Cyfryzacja przyspiesza

Strategie digitalizacji nie są już czymś na przyszłość. Teraz są wyraźnym elementem w budżetach firmowych” - powiedział Christian Schulz-Wulkow, lider sektora branży nieruchomości, hotelarstwa i budownictwa w Niemczech, Szwajcarii i Austrii w EY. Jego firma przedstawiła raport na ten temat podczas targów. Dodaje: „Potrzebujemy jeszcze więcej odwagi, aby kontynuować cyfryzację. Obecnie najwyższymi priorytetami są standaryzacja danych, współpraca i wymiana danych, dzięki czemu dane mogą być analizowane w inteligentny sposób, a ustalenia użyte w opłacalny sposób”.

Każdy, kto chce pójść drogą transformacji cyfrowej, „znajdzie swoje właściwe miejsce w hali NOVA3”, powiedziała Claudia Boymanns, dyrektor targów EXPO REAL. „Ponad 60 nowych firm i wiele innych młodych firm technologii przedstawiają tutaj prezentacje z rozwiązaniami w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy przekonani, że ta platforma innowacji dalej będzie wielką atrakcją na EXPO REAL w nadchodzących latach”.

Perspektywy ekonomiczne i tanie budownictwo

Na wielu różnych forach i stoiskach wystawców trwała intensywna dyskusja na temat przyszłego rozwoju rynku nieruchomości. Ktoś kto nie obawia się kryzysu to profesor dr Gabriel Felbermayr, prezydent Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. „Jesteśmy w recesji, ale nie jest to powód do zmartwień. Sektor nieruchomości jest jednym z niewielu sektorów korzystających z niepewności. W takiej fazie ludzie kupują nieruchomości, więc niepewność pochodząca z Białego Domu lub Londynu jest w rzeczywistości pomocna dla tej branży; oczywiście nie można przesadzić.” Nawet Brexit nie przeszkadza rozwojowi branży nieruchomości: „Wielka Brytania zostanie naprawdę dotknięta konsekwencjami”- mówi dr Ulrich Kater, główny ekonomista DekaBank. W przyszłości Londyn nadal będzie międzynarodowym centrum, „choć będzie musiał odzyskać swoją reputację po Brexicie”.

Temat tanich mieszkań był również ważnym punktem na targach EXPO REAL. Na wielu forach odbyły się dyskusje, niektóre z nich dość gorące, na temat współpracy między organami rządowymi a sektorem nieruchomości oraz o środkach od stawek czynszowych do zwiększania gęstości zabudowy w obszarach miejskich. „Sektor nieruchomości nie oczekuje żadnych dalszych zmian ze strony rządów dotyczących prawa najmu. Inwestorzy potrzebują pewności planowania a nie dalszego zaostrzania przepisów co cztery tygodnie”- komentuje Jürgen Michael Schick, prezes stowarzyszenia nieruchomości, IVD.

EXPO REAL 2019 w liczbach

46 747 uczestników z 76 krajów (2018: 45 058/73) przybyło na EXPO REAL 2019 w Monachium, co stanowi wzrost o 3,8 procent. Całkowita liczba uczestników może być podzielona na 22 065 odwiedzających (2018: 22 029) i 24 682 przedstawicieli firm (2018: 23 029). Dziesięć najbardziej zaangażowanych krajów wśród odwiedzających to (po Niemczech): Wielka Brytania, Holandia, Austria, Polska, Szwajcaria, Francja, Czechy, Luksemburg, Stany Zjednoczone i Hiszpania.

2190 wystawców (wzrost o 4,5 procent w porównaniu do 2095 w 2018 r.) pochodziło z 45 krajów. Do dziesiątki przodujących krajów wśród wystawców (po Niemczech) należały: Austria, Holandia, Szwajcaria, Polska, Wielka Brytania, Francja, Rumunia, USA, Czechy, Republika i Luksemburg.

EXPO REAL to największe w Europie targi nieruchomości i inwestycji oraz kluczowy biznes i platforma sieciowa dla graczy rynkowych z całego świata. To wydarzenie obejmuje nie tylko szeroką gamę działów nieruchomości - biurowych, handlowych, hotelowych, logistycznych i mieszkaniowych - ale także cały cykl życia budynków, od opracowania projektu i inwestycji po finansowanie i marketing, a także obsługę i zarządzanie. W centrum uwagi znajduje się również digitalizacja i związane z nią innowacje. Program konferencji, obejmujący około 500 mówców, zapewnia dogłębną analizę obecnych trendów.

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×