Tu jesteś:

E-commerce ma długi

E-sklepy pod koniec 2017 znajdowały się na trzecim miejscu pod względem zadłużenia w branży handlowej. Według danych BIG InfoMonitor oraz BIK, miały zaległości niemal na 107 mln złotych. Największe długi  miały e-sklepy na Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce.

Segment sprzedaży w Internecie może być wart nawet 40 mld złotych. Rynek rozwija się, czego przejawem jest stale rosnąca liczba e-sklepów. Duża część z nich znika już po kilku latach. W 2017 roku działało w Polsce ponad 29 tys. sklepów internetowych, z czego jedynie 2,3 tys. powstało przed 2011 rokiem. 

Według danych BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej,  e-sklepy pod koniec ubiegłego roku znajdowały się na trzecim miejscu pod względem zadłużenia w branży handlowej. Ma koniec 2017 r. ich  zaległości opiewały niemal na 107 mln zł. 

W ciągu ostatnich 5 lat liczba sklepów internetowych w Polsce wzrosła o ponad jedną trzecią. Jednak rosnąca konkurencja, a także ekspansja dużych sieci w Internecie sprawia, że wiele z nowo powstałych sklepów nie wytrzymuje walki konkurencyjnej. Wg Bisnode Polska, Polacy w 2010 roku zarejestrowali ponad 7,6 tys. sklepów internetowych, z czego na koniec stycznia 2018 rok mniej lub bardziej aktywnie działało 2,3 tys., co stanowi nieco ponad 30 proc. Statystycznie- po upływie zaledwie dziesięciu lat 80 proc. sklepów internetowych zniknie z rynku.

Jednym z wielu powodów słabej sytuacji finansowej dużej liczby sklepów są zaległości w bieżącym regulowaniu swoich zobowiązań. Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że zadłużenie tej branży na koniec grudnia 2017 roku wyniosło 106 ,9 mln zł. Chodzi tu o zadłużenie co najmniej 500 zł, przeterminowane o minimum 30 dni. 

Problemy z płatnościami wobec kontrahentów i banków ma 2 721 firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową oraz internetową. Największe łączne zaległości mają firmy e-handlu z Mazowsza (18,8 mln),  Śląska (15,7) i Wielkopolski (13 mln zł). Najwięcej firm z problemami finansowymi zarejestrowanych jest na Mazowszu.

 Mimo, że w sektorze handlu detalicznego ta grupa przedsiębiorstw zajmuje trzecie miejsce pod względem kwoty zaległości, po sklepach ogólnospożywczych, których długi wynoszą 398 mln zł oraz punktach niewyspecjalizowanych z 119 mln zł zadłużenia, to biorąc pod uwagę powszechność problemu nieregulowanych płatności jest ono stosunkowo nieduże – mówi Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. 

Odsetek firm e-commerce opóźniających płatności wynosi 3,4 proc., podczas gdy w całym handlu detalicznym jest to 4 proc., a dla wszystkich przedsiębiorstw 5,4 proc.

Większość niesolidnych firm oferujących sprzedaż w sieci wpisana jest do Rejestru BIG InfoMonitor przez kontrahentów, jednak na sumę ich zaległości w większym stopniu wpływają opóźnienia w spłacie rat kredytów bankowych.

Wedle szacunków na koniec stycznia 2018 roku na polskim rynku zarejestrowanych było nieco ponad 29,1 tys. sklepów internetowych. Blisko jedna trzecia z nich to firmy uśpione, zawieszone itd. Każdego roku polski rynek e-commerce pod względem dynamiki przyrostu nowo zarejestrowanych firm zwiększa się o prawie 7 proc.

Według szacunków niemal połowa z 30 mln polskich internautów korzysta ze sklepów internetowych. Najczęściej zamawiają oni książki i płyty, odzież, obuwie, czy RTV AGD.      Jedną z przyczyn coraz większej popularności e-commerce są często niższe ceny, bezpieczeństwo zawieranych transakcji, dogodne warunki zwrotu nie tylko samego towaru, lecz także pieniędzy, czy bezpłatna dostawa zamówienia.

Z badania przeprowadzonego przez Bisnode Polska wynika, że spośród ponad tysiąca polskich sklepów internetowych  56 proc. jest w słabej i złej sytuacji finansowej, z czego co trzeci z nich w bardzo złej kondycji. Blisko 44 proc. jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej, z czego 23,4 proc. ocenia ją na bardzo pozytywnie. 

Źródło: BIG InfoMonitor

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×