Tu jesteś:

Dwór w Wadowie czeka na nową historię

Dwór w Wadowie

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, władający zabytkowym Dworem w Wadowie, rozpoczął poszukiwania partnera do modernizacji i utrzymania nieruchomości. Przedsięwzięcie przewidziane jest do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

We władaniu Gminy Miejskiej Kraków znajduje się szereg nieruchomości, w tym nieużytkowane obiekty zabytkowe. Jednym z nich jest dawny Dwór w Wadowie na Wzgórzach Krzesławickich, położony niespełna 19 km od Rynku Głównego. Za sprawą partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) dwór ma szansę zostać kompleksowo zmodernizowany i zyskać nową funkcjonalność.

Sytuacja własnościowa Dworu w Wadowie została ostatecznie uregulowana w 2017 r. na rzecz Gminy Miejskiej Kraków. Obecnie nie jest użytkowany. Chcąc nadać mu nową funkcję, poszukujemy partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, który podejmie się kompleksowej modernizacji i prowadzenia działalności dworu. Aktualnie ogłoszony został dialog techniczny, którego celem jest zapoznanie się z najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie.Po jego zakończeniu, wszczęte zostanie postępowanie w sprawie wyboru partnera prywatnego – mówi Łukasz Pawlik, Zastępca Dyrektora ds. Zieleni, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Dwór jest zlokalizowany w obrębie Dzielnicy XVII - Wzgórza Krzesławickie przy ul. Glinik 63. Został wybudowany w 1874 r. według projektu słynnego krakowskiego architekta - Antoniego Łuszczkiewicza na zamówienie Józefa Badeniego herbu Bończa, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Do 1930 r. był własnością małżeństwa Badenich – Józefa i Heleny, którzy zmarli bezpotomnie. Kolejna właścicielka, Zofia Kulinowska zamieszkiwała dwór do 1945 r. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, a następnie do 2003 r. przedszkole. W 2008 r. w budynku dworu wybuchł pożar, podczas którego zniszczeniu uległa część więźby dachowej wraz z dachem. Obiekt wymaga kompleksowego remontu.

Dwór w Wadowie to wyjątkowy przykład architektury z olbrzymim potencjałem. Murowany pałac o cechach neorenesansowych liczy ok. 1 000 mkw.  powierzchni całkowitej (750 mkw. pow. użytkowej). Dodatkowo, budynek jest podpiwniczony i posiada poddasze, które także może być adaptowane na powierzchnię użytkową. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe dekoracje Dworu. Pod czterospadowym dachem znajdują się fryzy zdobiące elewację, a charakteru budynkowi dodaje ryzalit z arkadowym portykiem, na którym widnieje napis „Z DARÓW BOŻYCH” oraz herby dawnych właścicieli w postaci płaskorzeźby. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków.

Dwór w Wadowie to miejsce z olbrzymim potencjałem, które może służyć mieszkańcom Krakowa i okolic. Blisko 1000 mkw. powierzchni całkowitej do zagospodarowania i przeznaczenia na nową funkcję. Dodatkowym atutem zabytku jest lokalizacja w sercu pięknego parku o pow. 2,4 ha, który pozostanie miejscem ogólnodostępnym dla mieszkańców – dodaje Łukasz Pawlik.

Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, tereny zespołu dworsko-parkowego w Wadowie są przeznaczone dla zabudowy usługowej. Jako funkcje dopuszczalne dla obiektu przyjmuje się: usługi z zakresu oświaty, gastronomii, hotelarstwa, zdrowia, kultury i wypoczynku, tymczasowe obiekty związane z imprezami plenerowymi, urządzone place zabaw, sieci infrastruktury i drogi wewnętrzne.

Aktualnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie prowadzi dialog techniczny, który ma pomóc w ustaleniu warunków postępowania w sprawie wyboru partnera prywatnego, m.in. kryteriów oceny ofert, modelu wynagrodzenia czy okresu realizacji przedsięwzięcia.

Na podstawie informacji uzyskanych w ramach dialogu technicznego, ZZM w Krakowie ogłosi postępowanie PPP. W wyniku tego postępowania wyłoniony zostanie partner, którego zadaniem będzie rewitalizacja dworu oraz jego eksploatacja przez okres uzgodniony w ramach negocjacji.  

Dane obiektu:

  • powierzchnia zabudowy - ok. 615,29 mkw.,
  • powierzchnia całkowita - ok. 994,62 mkw.,
  • powierzchnia użytkowa - ok. 745,91 mkw.
  • Ilość kondygnacji w budynku wynosi 3: 2 - nadziemne + 1 podziemna,
  • powierzchnia terenów utwardzonych do remontu i przebudowy (drogi i dojścia oraz opaski wokół budynku) ok. 800 mkw.
Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×