Tu jesteś:

Duża aktywność na rynku inwestycyjnym

Według raportu DTZ w pierwszej połowie 2014 roku aktywność inwestycyjna na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nadal znajdowała się na wysokim poziomie. Przedmiotem transakcji były nieruchomości o łącznej wartości blisko 1,4 miliarda euro, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Eksperci DTZ przewidują, że w 2014 wolumen transakcji może przewyższyć wielkość odnotowaną w roku ubiegłym, tj. 3,15 miliarda euro.

W pierwszej połowie 2014 roku nieruchomości biurowe zdominowały rynek inwestycyjny w Polsce – wolumen transakcji w tym sektorze stanowił ponad 50 proc. łącznej wartości inwestycji. Na kolejnym miejscu uplasował się sektor handlowy z udziałem w rynku na poziomie 26 proc.oraz magazynowy (22 proc.). Tak wysoki wolumen transakcji inwestycyjnych, obejmujący nieruchomości biurowe, wynikał ze sprzedaży trzech dużych projektów zlokalizowanych w Warszawie: Rondo 1, Lipowy Office Park oraz Atrium 1. Biorąc pod uwagę sektor handlowy można zauważyć, że przedmiotem znacznej większości transakcji zawartych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014, były obiekty zlokalizowane w miastach średniej wielkości (z liczbą mieszkańców poniżej 400 tysięcy). Ponadto, już od ponad dwóch lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie inwestorów nabywaniem najwyższej klasy projektów magazynowych. Jest to związane z pozytywną sytuacją w tym sektorze, którą odzwierciedla wysoki poziom popytu, zmniejszająca się ilość pustostanów i stabilne czynsze z perspektywą wzrostu w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

Podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, inwestorzy z Niemiec pozostali najbardziej aktywnymi graczami na polskim rynku inwestycyjnym i byli odpowiedzialni za 28 proc. łącznej wartości transakcji zawartych w pierwszej połowie 2014. Swoją obecność zwiększyły podmioty ze Stanów Zjednoczonych, osiągając udział w rynku na poziomie 20proc., a inwestorzy z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii utrzymali względnie silną pozycję, głównie za sprawą nabycia przez SEGRO portfela nieruchomości logistycznych od funduszu Tristan.

 dtz-investment-market-update-poland-h1-2014-pl [797,65 kB]

Stopy zwrotu z najlepszych centrów handlowych oraz najwyższej klasy budynków biurowych pozostały bez zmian w porównaniu do wartości notowanych pod koniec 2013 i wynoszą odpowiednio 5,75 proc. i 6 proc. Obniżeniu uległy natomiast stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych (7,75 proc. w 2013 do 7,5 proc. w pierwszej połowie 2014), co wynika z rosnącej atrakcyjności tego sektora dla inwestorów.

Najwyższej klasy budynki biurowe zlokalizowane w centrum Warszawy oraz najlepiej pozycjonowane centra handlowe nadal są atrakcyjne dla inwestorów. Niemniej jednak zainteresowanie podmiotów nabywających nieruchomości komercyjne zaczyna rozszerzać się na mniejsze projekty położone w miastach regionalnych. Ten trend odzwierciedla poprawiające się nastroje inwestorów, ich większą skłonność do ryzyka oraz poszukiwanie możliwości uzyskania wyższych stóp zwrotu, mówi Katarzyna Lipka, Starszy Konsultant w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×