Tu jesteś:

Deweloperzy zainteresowani kupnem biurowca Universalu

Koncepcja nowego Universalu przygotowana dla syndyka przez pracownię JEMS Architekci

Syndyk będącej w upadłości spółki Metro-Projekt ogłosił wczoraj kolejny przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa. Jego własnością jest stary biurowiec Universalu przy Al. Jerozolimskich 44. Wśród zainteresowanych są Echo Investment, Ghelamco i EuroPlan, ale potencjalnych kupców odstrasza na razie cena wywoławcza. Tym razem wynosi 90 mln zł.

To już czwarty raz, kiedy syndyk spółki Metro-Projekt wystawia jej majątek na sprzedaż. Poprzednio do licytacji nie zgłosił się żaden oferent, a cena sukcesywnie spada – z pierwotnych 110 do 90 mln zł. Przynajmniej tyle trzeba będzie teraz zapłacić za prawo użytkowania wieczystego 3,2 tys. mkw. działki przy Al. Jerozolimskich 44 i posadowiony na niej biurowiec Universalu. To centralny punkt Warszawy, tuż za Rotundą. Zaniedbany budynek powstał jeszcze w latach 60 i jest częścią tzw. Ściany Wschodniej. Nowy właściciel będzie mógł go wyburzyć  i postawić w tym miejscu wyższy i bardziej nowoczesny. Pracownia JEMS Architekci przygotowała dla syndyka projekt biurowca o wysokości 70-80 metrów. – Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby nowy obiekt w miejscu Universalu był jeszcze wyższy, na przykład dorównał sąsiedniemu Novotelowi. Złożyliśmy wnioski do powstającego miejscowego planu zagospodarowania o dopuszczenie wysokości do 110 metrów – mówi syndyk Andrzej Wrzesiński – Jeśli chodzi o cenę, to naprawdę nie jest za wysoka. Zwłaszcza w kontekście gotowej wuzetki, która jest wydana dla tej działki. Trudno o lepszą lokalizację w Warszawie, a cena wywoławcza spadła już o 20 mln zł, więc oczekiwania finansowe zostały już zrewidowane. Ale rynek jest teraz trudny. Nie wykluczam, że jeżeli ten przetarg nie zakończy się z sukcesem, to poczekam jakiś czas na lepszą koniunkturę – wyjaśnia Andrzej Wrzesiński.

Na lepszą cenę czekają deweloperzy zainteresowani Universalem. Na liście są m.in. Ghelamco, Echo Investment i EuroPlan. Syndyk potwierdza wszystkie trzy nazwy, ale kolejnych nie chce zdradzić.  Wojciech Gepner, rzecznik Echo Investment, mówi, że spółka przygląda się ofercie: – Byliśmy u syndyka, ale propozycja kupna nie została na razie złożona. Cena jest wciąż zbyt wysoka – mówi. – Ciężko powiedzieć, jaka kwota byłaby dla nas dobrym punktem wyjścia. Na razie odnosimy się do konkretnej oferty syndyka – mówi Wojciech Gepner. Rzecznik Echo dodaje, że i tym razem spółka raczej nie przystąpi do licytacji.
Na niższą cenę czeka też EuroPlan, który miał w planach dużą inwestycję dokładnie po drugiej stronie ulicy. W trójkącie Nowogrodzkiej, Kruczej i Al. Jerozolimskich firma chciała wybudować Cental: ekskluzywny zespół mieszkalno-biurowo-usługowy o powierzchni użytkowej ok. 13 tys. mkw. Ten plan stoi jednak pod znakiem zapytania. Grunt jest bowiem własnością M&M Sp.z.o.o., a umowa między partnerami straciła ważność. EuroPlan przygląda się więc działce po drugiej stronie ulicy i zastanawia „dlaczego cena jest wciąż tak wysoka”. Firma wstępnie rozmawiała ze wspólnotami mieszkaniowymi o przekroczeniu norm zaciemnienia, jeśli budynek Universalu zostałby podniesiony. Trzeci deweloper na giełdzie potencjalnych kupców to Ghelamco, które na razie nie skomentowało sprawy.

Deweloperzy zainteresowani kupnem biurowca Universalu

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×