Tu jesteś:

Deweloperzy są ostrożni, w I półroczu wydali na grunty dużo mniej niż rok temu

W I półroczu 2013 r. wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych znacząco spadła i wyniosła ok. 300 mln zł. Deweloperzy są ostrożni i niechętnie kupują grunty. Jednak sytuacje niedługo powinna się poprawić – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Inwestorzy niechętnie wydawali w pierwszej połowie roku pieniądze na działki . Według szacunków Colliers International wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych wyniosła w tym okresie ok. 300 mln zł, wobec ok. 800 mln zł w I połowie 2012 r. – Ze względu na nie najlepsze dane z polskiej gospodarki część deweloperów postanowiła wstrzymać się z ostatecznymi decyzjami o podpisaniu umów – tłumaczy Emil Domeracki, szef działu gruntów Colliers.

Nabywcy starają się też maksymalnie wydłużać okres obowiązywania umów wstępnych, aby jak najbardziej przesunąć moment, w którym będą musieli na grunt i na realizowany tam projekt wyłożyć pieniądze. – Z zakupów jednak nie rezygnują. Wiele transakcji powinno zostać zamkniętych w III i IV kw. Tylko nasza firma pracuje obecnie nad umowami wartymi ponad 340 mln zł, które do końca roku powinny być sfinalizowane. Szacuję, że w całym roku wartość transakcji na rynku może wynieść nieco ponad 1,5 mld zł – dodaje Domeracki.

Spadki wyhamowały też na rynku gruntów. Jeszcze w ubiegłym roku w największych miastach ceny transakcyjne działek np. pod biura obniżyły się o 19 - 23 proc. Na grunty pod biura i mieszkania najwięcej pieniędzy, bo 80–85 proc., trafiło do Warszawy, największego rynku nieruchomości w kraju. Stolica już od dłuższego czasu jest w centrum zainteresowania deweloperów.

Zmiany widać za to w segmencie handlowym, w którym wcześniej poszukiwano gruntów pod projekty w mniejszych miastach, z przynajmniej 30 tys. mieszkańców. Teraz inwestorzy zaczynają wracać do większych aglomeracji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×