Tu jesteś:

Deweloperzy podążają za rozwojem Warszawy

Adam Ambroziak, Agency Director, CREAM Property Advisors

Aglomeracja Warszawska od blisko trzydziestu lat stale podlega trwałym i nieodwracalnym przekształceniom, realizowanym według ustalonego porządku prawnego. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na dzień dzisiejszy definiują charakter zabudowy na blisko 40 proc. powierzchni m.st. Warszawy, zaś kolejne 34 proc. powierzchni miasta jest w procesie sporządzania planów.  

Przykłady odwrócenia monokultur z funkcji przemysłowej na biurowo-usługową lub hotelową i mieszkaniową doskonale obrazują zmiany jakie następują w dzielnicach, takich jak Mokotów, Wola i Żoliborz. Zgodnie z przyjętym założeniem rezygnacja lub wyprowadzenie przemysłu poza granice miasta przekształciło 260 ha Służewca Przemysłowego w Służewiec Biurowy, który w ostatnich latach pozostaje uzupełniany lub wymieniany na nową tkanką mieszkaniową. Żoliborz Południowy zwany również Przemysłowym to obecnie zwarta i uporządkowana urbanistycznie część dzielnicy o zasadniczym przeznaczeniu mieszkaniowym, lecz z nadal dużym potencjałem pod funkcje niemieszkalne, szacowanym na przeszło 25 tys. mkw. GLA. Zmiany na Woli doskonale podsumowują i stanowią niejako syntezę procesów przekształceń funkcjonalnych i urbanistycznych w Warszawie; o ile definicja nowych Odolan wywołuje jednoznaczne skojarzenie z scenariuszem żoliborskim – uporządkowana przestrzeń mieszkalna oparta na osi ul. Jana Kazimierza, o tyle pogranicze z Śródmieściem to przestrzeń wielu funkcji, spośród których dominującą rolę pełnią biurowce.

Możliwości budowlane z uwagi na trwającą od lat eksploatację wszystkich możliwości deweloperskich, uzasadniona ekonomicznie maksymalizacja wskaźników PUM lub GLA, już w bliskiej perspektywie spowodują konieczność należycie starannego przyjrzenia się innym, dotychczas ocenianym za mocno alternatywne, lokalizacjom w mieście. Niewątpliwy azymut do takiej penetracji stanowić będą, warunkujące sprawne przemieszczanie się środki komunikacji publicznej, tj. II i I linia metra, trasa S8. Na przecięciu II linii metra z dobrze ocenianą Al. Prymasa Tysiąclecia stanowiącą oś komunikacyjną dla czterech dzielnic zachodnich, będzie nowa stacja metra, umożliwiająca sprawny przejazd do w stronę centrum. Sama oś Alei już teraz cieszy się wysokim zainteresowaniem deweloperów, realizujących wzdłuż jej linii duże osiedla mieszkaniowe i liczne obiekty biurowe, które jeszcze w fazie PnB są już objęte umowami najmu. Rzetelne analizy dopuszczają określenie linii Al. Prymasa Tysiąclecia wraz z II linią metra jako kluczowego węzła komunikacyjnego dla zachodniej części Warszawy, i szacują możliwości inwestycyjne tego rejonu na blisko 200 tys. mkw GLA. Przecięcie dzielnicy Bemowo metrem, które będzie zaczynało się nieopodal trasy S8, oraz sprzyjające inwestycjom regulacje i projekty zagospodarowania przestrzennego na terenach niezabudowanych wzdłuż linii metra, będą warunkowały możliwość realizacji nowych wielofazowych projektów mieszkaniowych. W sposób logiczny inwestycje będę posuwały się wraz z poprawą, lub powstaniem od podstaw nowych inwestycji infrastrukturalnych, które będą umożliwiały sprawną komunikację z pozostałymi, również tymi najbardziej oddalonymi dzielnicami miasta.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×