Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  DTZ: obligacje emitowane przez deweloperów cieszą się coraz większą popularnością

DTZ: obligacje emitowane przez deweloperów cieszą się coraz większą popularnością

Ze względu na coraz bardziej restrykcyjną politykę kredytową banków w odniesieniu do projektów deweloperskich, obligacje stają się popularnym środkiem finansowania działalności operacyjnej. Wartość obligacji deweloperskich notowanych na rynku Catalyst stale rośnie - na koniec września 2013 r. wyniosła ona prawie 2,6 mld zł, co w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi wzrost o około 900 mln zł.

Również z punktu widzenia inwestorów to obligacje deweloperskie są atrakcyjną propozycją lokowania nadwyżek finansowych np. w stosunku do lokat lub obligacji skarbowych. Emitowane przez deweloperów obligacje umożliwiają uzyskanie stopy zwrotu na poziomie od 6 proc. do nawet 13 proc. w skali roku.

W stosunku do poprzednich lat DTZ obserwuje rosnącą presję na odpowiednie zabezpieczenie emitowanych obligacji, do najpopularniejszych zabezpieczeń należy hipoteka ustanowiona na nieruchomościach spółki.

Ponadto, potencjalni inwestorzy zwracają obecnie coraz większą uwagę na standing finansowy emitentów, wysokość rezerw gotówkowych oraz wyniki osiągane z działalności operacyjnej.

Do głównych zalet obligacji należy ich znaczna elastyczność w stosunku do pozostałych form finansowania inwestycji. Emisja obligacji korporacyjnych umożliwia spółce pozyskanie znacznych środków finansowych w relatywnie krótkim czasie. Termin wykupu obligacji jest określany przez emitenta, natomiast środki pozyskane z ich sprzedaży mogą zostać przeznaczone np. na uzupełnienie wkładu własnego w projekcie inwestycyjnym.

Obligacje są bardzo atrakcyjną formą finansowania, ponieważ oferują znaczącą elastyczność dla emitenta – termin ich wykupu może zostać przedłużony lub przyśpieszony. Papiery dłużne mogą też zostać zamienione na udziały lub akcje. Z drugiej strony zasada oparcia oprocentowania obligacji o zmienną stopę procentową ustaloną jako wartość WIBOR plus marża jest korzystna dla inwestorów, ponieważ gwarantuje zysk niezależnie od poziomu inflacji, mówi Kamila Wykrota, szef działu Analiz i Doradztwa, DTZ.

 dtz-insight-developers-bonds [625,98 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×