Tu jesteś:

DTZ: bardzo dobry rok na rynku inwestycyjnym, wracamy do czasów "przed kryzysowych"

CH Wola Park, Warszawa

Według najnowszego raportu DTZ – Investment Market Update, podsumowującego aktywność inwestycyjną na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, w 2013 roku odnotowany został najwyższa wartość transakcji począwszy od 2006. Wynika to w dużej mierze z korzystnych perspektyw dla polskiej i europejskiej gospodarki, co wpływa na poprawę nastrojów wśród inwestorów i zmniejszenie ich awersji do ryzyka.

Z 3,15 mld euro zainwestowanych w nieruchomości komercyjne w Polsce w 2013, większość (ok. 40 proc.) przypadła na obiekty handlowe. Było to rezultatem kilku dużych transakcji, które zostały sfinalizowane w ubiegłym roku, a ich wartość stanowiła ok. 90 proc. łącznego wolumenu inwestycji w tym sektorze. Projekty, które były przedmiotem największych transakcji w 2013 to: Silesia City Centre w Katowicach, Wola Park w Warszawie, Galeria Kazimierz w Krakowie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu oraz portfel Charter Hall.

Na drugim miejscu, pod względem wartości transakcji, znalazł się sektor biurowy z udziałem w rynku na poziomie 36 proc. Podobnie jak w poprzednich latach, również w 2013 najczęściej nabywaną przez inwestorów klasą aktywów były budynki biurowe zlokalizowane w Warszawie. Dało się zaobserwować także zwiększone zainteresowanie najlepszymi projektami położonymi w innych dużych polskich miastach, zwłaszcza we Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście czy Poznaniu. Ten trend odzwierciedla większą skłonność inwestorów do ryzyka, jak również rosnącą dojrzałość głównych rynków regionalnych w Polsce.

Nieruchomości magazynowe również zyskują na popularności wśród podmiotów nabywających nieruchomości komercyjne, co jest związane z coraz lepszymi perspektywami dla tego sektora, wynikającymi z rozwoju branży e-commerce.

Podobnie jak w poprzednich latach, w 2013 inwestorzy zagraniczni byli odpowiedzialni za znaczną większość transakcji na polskim rynku (ok. 92 proc.). Spośród polskich podmiotów najbardziej aktywne były firmy PZU Asset Management oraz Kulczyk Silverstein Properties. Niemieccy inwestorzy nadal dominują na polskim rynku (24 proc. udział w 2013 roku), niemniej jednak równocześnie widać mniejszą aktywność ze strony niemieckich otwartych funduszy inwestycyjnych.

W 2013 roku stopy kapitalizacji we wszystkich sektorach uległy obniżeniu i dla najlepszych aktywów w danym sektorze wyniosły 5,75 proc. dla centrów handlowych, 6 proc. dla biur i 7,75 proc.dla obiektów magazynowych.

– Dobre perspektywy na nadchodzące lata, zarówno dla polskiej gospodarki jak i rynku nieruchomości komercyjnych, w połączeniu z możliwością osiągnięcia wyższych zwrotów niż na zachodnioeuropejskich rynkach, zachęcają inwestorów do lokowania kapitału w naszym kraju. Rosnący popyt na najwyższej klasy aktywa oraz ich ograniczona dostępność wpływają na kompresję stóp kapitalizacji – mówi Kamila Wykrota, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.

 dtz-investment-market-update-poland-q4-2013 [645,03 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×