Tu jesteś:

Czego oczekują pracownicy

Według najnowszej publikacji Savills, „Czego oczekują pracownicy”, lokalizacja biura jest nadal głównym czynnikiem, którym kierują się osoby podejmujące decyzję o zatrudnieniu. Większość respondentów wolałaby pracować w nowych budynkach biurowych lub w odnowionych kamienicach. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak kreatywny i nowoczesny wygląd biura oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu, które to elementy są wyznacznikiem idealnego miejsca pracy.

Badanie przeprowadzone w Warszawie przez Savills, międzynarodową agencję doradczą na rynku nieruchomości, wykazały, że lokalizacja biura istotnie wpływa na decyzje respondentów o podjęciu nowej pracy. 72 proc. badanych osób stwierdziło, że byłaby gotowa zmienić pracę na podobną, jeśli tylko ich nowe biuro byłoby lepiej zlokalizowane. Według raportu, „Czego oczekują pracownicy”, najmłodsza grupa wiekowa (18-24 lata) najczęściej wskazuje na lokalizację, jako czynnik decydujący o podjęciu pracy (85 proc.).

Prawie jedna czwarta respondentów stwierdziła, że zrezygnowałaby z obecnej pracy, jeżeli ich czas dojazdu do biura wydłużyłby się. Około 42 proc. respondentów kontynuowałaby obecną pracę, jeżeli musieliby dojeżdżać do biura do 15 minut dłużej. Dalsze 24 proc. respondentów byłoby w stanie dodać maksymalnie 30 minut do ich aktualnego czasu podróży, podczas gdy tylko 10% tolerowałoby zwiększenie tego czasu o więcej niż 30 minut.

Respondenci z pokolenia Y są szczególnie niechętni długim dojazdom do pracy. Około 52 proc. z nich poświęca mniej niż 30 minut, aby dostać się do pracy, około 25 proc. z nich nie byłaby skłonna wydłużyć tego czasu, a ponad 40 proc. z nich byłaby w stanie dodać maksymalnie 15 minut do obecnego czasu podróży.

Co ciekawe, ponad jedna trzecia (36 proc.) respondentów jest zdania, że nowe, nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy. Kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku, podczas gdy 17 proc. respondentów twierdzi, że najlepsze biurowce to te, które mają mniej niż 15 lat. Jednocześnie prawie 60 proc. respondentów stwierdziło, że praca w idealnym budynku pozytywnie wpłynęłaby na ich wydajność.

Większość pracowników (56 proc.) preferuje nowoczesne i kreatywnie urządzone biuro, podczas gdy 22 proc. badanych wolałoby standardowy, korporacyjny wygląd biura. Warto podkreślić, że nowoczesny fit-out wolą najmłodsi pracownicy w wieku 18-24 lata (78 proc. w porównaniu do średniej 56 proc. dla wszystkich grup wiekowych). Wykonana na zamówienie, nowoczesna aranżacja biura może potencjalnie zaowocować wzrostem wydajności, ponieważ aż trzy czwarte (76 proc.) wszystkich respondentów jest zdania, że niestandardowy fit-out biura mógłby mieć pozytywny wpływ na ich produktywność.

Biorąc pod uwagę udogodnienia biurowca, badania pokazały, że aż dla 79 proc. respondentów jest ważna jakość bezprzewodowego Internetu w biurze, a jednocześnie 67 proc. badanych potwierdziło, że doceniliby możliwość pracy w różnych częściach budynku dzięki dostępności Wi-Fi.

"Pracownicy biurowi stali się bardziej wymagający, zwracając coraz większą uwagę na modne fit-outy, wyrafinowany design, nową technologię, pro-ekologiczną politykę, itp. W pierwszej kolejności należy jednak zaspokoić podstawowe potrzeby i oczekiwania. Mimo pojawienia się nowych technologii i nowych metod pracy, trzy najważniejsze cechy idealnego miejsca pracy pozostają niezmiennie takie same, tj. komfort, temperatura i oświetlenie.", podsumowuje Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×