Tu jesteś:

Cudzoziemcy kupują polskie nieruchomości

W 2017 roku cudzoziemcy nabyli  nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni niemal 4, 5 tys. ha, lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni  prawie 755 tys. mkw. 

W 2017 roku cudzoziemcy otrzymali 224 zezwolenia na nabycie 270 nieruchomości gruntowych. Ich łączna powierzchnia wyniosła prawie 23 hektary - wynika ze sprawozdania przygotowanego w MSWiA.

Zgodnie z przepisami zezwolenia takie dla cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej wydaje minister spraw wewnętrznych i administracji. 

Z informacji MSWiA wynika, że wydane zezwolenia dotyczyły nieruchomości gruntowych, w tym rolnych oraz leśnych. W 2017 roku minister wydał 80 zezwoleń na nabycie lokali mieszkalnych położonych w strefie nadgranicznej oraz lokali użytkowych o łącznej powierzchni 5 957,21 mkw. na rzecz obywateli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wydanych zostało też 19 zezwoleń na nabycie udziałów i akcji w spółkach będących właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi ponad 88 hektarów nieruchomości położonych w Polsce.

Sprawozdanie informuje, że podobnie jak w latach poprzednich, największe zainteresowanie nabyciem nieruchomości w Polsce wykazują cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od 1 maja 2016 r. nie potrzebują oni zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce.

Utrzymuje się wzrost zainteresowania kupnem ziemi na terenie Polski przez obywateli Ukrainy. W 2017 r. otrzymali oni 134 zezwolenia, co stanowi prawie 50 proc. wszystkich zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych wydanych na rzecz osób fizycznych (w 2016 r. – 47 proc.).

Z danych wynika, że 2017 r. zostały zarejestrowane transakcje, w trakcie których cudzoziemcy zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o zezwolenie nabyli: nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 4 483,47 hektarów, lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni 754 998,43 mkw.

W 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×