Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Cornerstone Partners i Crestyl sfinalizowały transakcję zakupu Budimex Nieruchomości

Cornerstone Partners i Crestyl sfinalizowały transakcję zakupu Budimex Nieruchomości

Cornerstone Partners, firma zarządzająca inwestycjami typu private equity, oraz Crestyl Group, czeski lider na rynku wielofunkcyjnych projektów nieruchomościowych, sfinalizowały transakcję kupna polskiego dewelopera Budimex Nieruchomości. 

Akwizycja, wyceniana na 1,51 miliarda złotych, jest największą transakcją na rynku nieruchomości przeprowadzoną w Europie Środkowo-Wschodniej od czasu wybuchu pandemii Covid. Jednocześnie ogłoszono podpisanie długoterminowej umowy partnerskiej z Heimstaden, wiodącą europejską firmą deweloperską działającą w sektorze mieszkaniowym. Na mocy tej umowy Heimstaden, w ciągu kolejnych pięciu lat, kupi 2 500 mieszkań na wynajem.   

Budimex Nieruchomości jest jednym z największych polskich deweloperów działających w sektorze mieszkaniowym. Wcześniej spółka była częścią największej w kraju grupy inżynieryjno-budowlanej Budimex SA notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od chwili powstania, czyli od 1999 roku, firma wybudowała 18 600 lokali w pięciu największych miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Tylko w ubiegłym roku, mimo negatywnych skutków pandemii Covid, spółka sprzedała ponad 1 700 mieszkań, a obecnie realizuje 19 projektów. Budimex Nieruchomości zatrudnia ok. 150 pracowników i posiada aktywa o wartości bliskiej 500 milionów euro.

- Wraz z grupą Crestyl chcemy stworzyć znaczącego, regionalnego gracza działającego na rynku mieszkań oraz mieszkań na wynajem. Ta transakcja to pierwszy krok w tym kierunku – mówi Paweł Dębowski, partner zarządzający w Cornerstone Partners. 

- Cieszymy się, że transakcja została sfinalizowana oraz że możemy wejść na polski rynek. To kamień milowy w rozwoju całej grupy Crestyl – mówi  Omar Koleilat, prezes grupy Crestyl. – Przyszłość polskiego rynku nieruchomości rysuje się bardzo optymistycznie. Pomimo stałego wzrostu w ostatnich latach, liczba mieszkań w przeliczeniu na jednego mieszkańca wciąż jest dużo niższa, niż średnia unijna. Ponadto polski rynek mieszkaniowy nadal jest niespójny, co stwarza ogromne możliwości. Jesteśmy przekonani, że nasze partnerstwo z Cornerstone i doświadczonym zespołem  Budimex Nieruchomości z Damianem Kapitanem czele pozwolą nam osiągnąć znakomite rezultaty. 

Spółka Crestyl jest zaangażowana w realizację ponad 15 projektów na terenie Republiki Czeskiej, których całkowita wartość przekracza 1,2 miliarda euro. Kupno Budimex Nieruchomości to jej pierwsza inwestycja za granicą. Crestyl jest liderem na rynku czeskim; deweloperem specjalizującym się w realizacji wielofunkcyjnych nieruchomości mieszkaniowych, handlowych i komercyjnych. Spółka szczyci się przede wszystkim swoją konsekwencją, wysoką jakością i dbałością o szczegóły, co sprawia, że każdy z jej projektów jest wyjątkowy.

Doradcami prawnymi były kancelarie Dentons, Linklaters i BCLA. W kwestiach komercyjnych doradzała firma Colliers International. Firma Gamut Analytics była odpowiedzialna za doradztwo w zakresie pozyskania finansowania dłużnego, natomiast warszawskie biuro MDDP zapewniło doradztwo finansowe i podatkowe. Firma Europtima przeprowadziła  techniczne due dilligence.  

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×