Tu jesteś:

Colliers: w 2012 r. inwestorzy kupowali ziemię pod biura i mieszkania

Choć 2012 był dobrym rokiem dla rynku gruntów inwestycyjnych, nie należy spodziewać  się powrotu do tendencji wzrostowej sprzed 2009 r. – wynika z analizy firmy Colliers.

Jak podaje Colliers w 2012 r. inwestorzy najchętniej kupowali działki pod zabudowę biurową i mieszkaniową – na takie inwestycje wydali niemal 85 proc. środków. Około 10 proc. środków kupujący przeznaczyli na działki pod zabudowę handlową, a około 5 proc. pod magazyny. 80-85 proc. zakupionych gruntów pod biura i mieszkania było zlokalizowanych na terenie Warszawy.

W 2012 r. wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych przeznaczonych poza zabudowę biurową, handlową, mieszkaniową i przemysłową sięgnęła około 1,5 mld zł, przewyższając tym samym wydatki z całego 2011 r., które wyniosły około 1,2-1,3 mld zł.

Specjaliści z Colliersa tłumaczą to spadkiem cen nieruchomości gruntowych w całej Polsce, bez względu na sektor, co stanowi kontynuację trendu obserwowanego przez firmę w 2011 r.

Ceny transakcyjne w wielu miastach spadają. Statystycznie cena ziemi potrzebnej do wybudowania 1 mkw. powierzchni użytkowo-mieszkaniowej była w 2012 r. niższa, niż w roku 2011 między innymi o 7 proc. w Katowicach, a w Warszawie, poza obszarem centrum, o 8 proc.

Ziemia pod biurowce staniała najbardziej w Katowicach (o 12 proc.), Trójmieście (o 10 proc.) i we Wrocławiu (o 11 proc).

Zdaniem ekspertów z firmy Colliers, 2013 r. będzie się charakteryzował dynamiką zakupów na rynkach nieruchomości biurowych i handlowych, w pierwszej kolejności w takich miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, a w drugiej: Łódź i Poznań.

Na pozostałych rynkach lokalnych, takich jak Trójmiasto, Poznań czy Szczecin, jeżeli będą miały miejsce transakcje sprzedaży mieszkaniowych gruntów inwestycyjnych, to będą to transakcje poczynione głównie przez lokalnych deweloperów – prognozuje Colliers.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×