Tu jesteś:

Colliers: stabilnie na rynku inwestycyjnym

Piotr Mirowski, dyrektor w Dziale Usług Inwestycyjnych na region CEE w Colliers International

Według analityków Colliers International stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pozostaną w tym roku stabilne, a zaufanie inwestorów oraz ich aktywność na rynku ma utrzymywać się na podobnym poziomie co w 2012 r.

Według Piotra Mirowskiego, dyrektora w Dziale Usług Inwestycyjnych na region CEE w Colliers International, Polska utrzyma swoją pozycję jako wiodący rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Dalsza zmiana stóp kapitalizacji, zależeć będzie w dużym stopniu od sytuacji makroekonomicznej w strefie euro oraz zapotrzebowania kapitałowego głównych kredytodawców na rynku. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centrum Warszawy w 2012 r. kształtowały się w przedziale 6,25 – 6,50 proc., natomiast dla obrzeży centrum (CBD – Fringe) 6,75 proc. Stopy kapitalizacji dla Mokotowa (drugiej największej dzielnicy biurowej w Warszawie i jednego z najbardziej aktywnych rynków w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 24 – 30 miesięcy) odnotowały tendencję wzrostową z poziomu lekko poniżej 7 proc. w IV kw. 2011 r. do ok. 7,5 – 7,75 proc. w II kw. 2012 r. Niezależnie od powyższego w rejonie odnotowano dwie znaczące transakcje w 2012 r. tj. nabycie Platinium Business Park przez Allianz i Marynarska Business Park przez Heitman.
Dla najlepszych nieruchomości handlowych w 2012 r. w Warszawie stopy kapitalizacji kształtowały się w przedziale 6 – 6,5 proc., a dla miast poza stolicą od nieznacznie poniżej 6 proc. dla wybranych nieruchomości do nawet 8,5 proc.Według wyliczeń Colliersa, stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości magazynowych w 2012 r. kształtowały się na poziomie nieznacznie poniżej 8 proc., na których ceny w dużej mierze ma wpływ okres zapadalności umów. Dla nieruchomości z krótszym okresem rezydualnym umów należy się spodziewać transakcji przy poziomie wyższym o ok. 50-75 punktów bazowych.

Zdaniem ekspertów Colliersa, znaczące pojedyncze transakcje w 2012 r. takie jak Manufaktura czy Warsaw Financial Center, podkreślają zaufanie jakim międzynarodowa społeczność inwestycyjna darzy polski rynek.Głównie ze względu na skalę transakcji takich jak Złote Tarasy, Manufaktura i Renoma, wartość transakcji obiektami handlowymi stanowiła 45 proc. udziału w rynku, udział transakcji obiektami biurowymi ukształtował się na poziomie 34 proc., a magazynowymi na poziomie 17  proc. –  ten ostatni sektor zanotował znaczący wzrost rocznego wolumenu w porównaniu do poprzednich dwóch lat.

Rynek inwestycyjny w Polsce odnotował ponad 40 transakcji instytucjonalnych o średniej wartości ok. 65 mln euro oraz 8 transakcji powyżej 100 mln euro. Najbardziej znaczące transakcje w 2012 r. to nabycie Złotych Tarasach przez AXA Real Estate i CBRE Property Fund Central Europe LP dla za 475 mln euro, nabycie Manufaktury przez Union Investment za 390 mln euro, jak również Warsaw Financial Center za ok. 210 mln EUR przez joint venture Allianz Real Estate i Tristan Capital Partners.

Zdaniem Colliers International, cykl transakcji wydłużył się i obecnie wynosi średnio 6–9 miesięcy od rozpoczęcia do zamknięcia transakcji, w zależności od struktury transakcji. Aktywność w mniejszych miastach w 2012 r. (39 proc. całkowitej wartości inwestycji o wartości 1,07 mld euro) była głównie napędzana transakcjami obiektami handlowymi i magazynowymi. Sprzedaż obiektów biurowych poza Warszawą została ograniczona do minimum, częściowo ze względu na ograniczoną dostępność produktu inwestycyjnego oraz fakt, że Warszawa jest głównym rynkiem generującym zainteresowanie najemców.

Źródło: Colliers International

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×