Tu jesteś:

Colliers optymistycznie o rynku inwestycyjnym w regionie CEE

Wartość i wolumen inwestycji na rynkach CEE w ostatnich latach. Fot. Colliers

Według nowych wyników badań opublikowanych przez firmę Colliers International w pierwszej połowie 2013 r. na rynku inwestycyjnym w regionie Europie Środkowej i Wschodniej zawarto transakcje o wartości powyżej 5,1 mld euro.

Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. badań w Colliers International stwierdził, że jeśli aktywność w drugiej połowie roku dorówna tej z pierwszego półrocza, wartość transakcji za cały rok może przekroczyć 10 mld euro. Wartość transakcji zawartych w tym regionie w okresie pokryzysowym (po 2009 r.) to łącznie 33 mld euro. Prawie jedna trzecia tej wartości, ok. 10mld euro, to suma uzyskana z 20 największych transakcji.

Podczas gdy wartość dotychczasowych transakcji wskazuje na ożywienie na rynku inwestycyjnym, to jednak ich ilość systematycznie spada. Proces transakcyjny nadal długo trwa, a inwestorzy koncentrują się na wybranych lokalizacjach. Aktywność inwestycyjna nadal koncentruje się przede wszystkim w Rosji, Polsce i Czechach. Właśnie w tych krajach zawarto ponad 80 proc. wszystkich transakcji w ciągu ostatnich czterech i pół roku. Dzięki wzrostowi liczby inwestorów zainteresowanych tymi rynkami, konkurencja w segmentach core oraz core plus będzie rosnąć.Docelowo inwestorzy będą musieli przesunąć się w górę krzywej ryzyka, by podtrzymać aktywność inwestycyjną i zaspokoić swój apetyt. Będą poszukiwać aktywów oportunistycznych na bezpiecznych rynkach Rosji, Polski i Czech – przekonuje Colliers

W miarę wzrostu konkurencji na tych rynkach konieczne stanie się jednak dostosowanie strategii inwestycyjnej, więc inwestorzy rozważą poszerzenie horyzontów geograficznych o bardziej peryferyjne rynki Europy Wschodniej, gdzie można będzie znaleźć odpowiednie produkty z segmentu core. Będzie to wymagało uwzględnienia w cenach nieco innego charakteru ryzyka. W ostatnich sześciu miesiącach widoczny był wzrost zamkniętych transakcji na Słowacji i rośnie też zainteresowanie innymi rynkami peryferyjnymi, w szczególności Rumunią.

W raporcie eksperci Colliers zaznaczają, że wolumen inwestycji w poszczególnych krajach uległ znaczącej zmianie po nadejściu kryzysu. Podczas gdy wyraźnie wzrosło zainteresowanie aktywami z segmentów core i core plus zlokalizowanymi w Rosji i Polsce, na Węgrzech wskaźniki fundamentalne pogorszyły się po kryzysie, czyniąc rynek ogólnie mniej atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych mimo solidnego portfela nieruchomości komercyjnych.

Zdaniem analityków Colliers Na peryferyjnych rynkach Europy Wschodniej można znaleźć atrakcyjne produkty inwestycyjne, a ponieważ nadszedł optymalny moment dla kupujących, na rynki te będzie napływać coraz więcej kapitału. O długoterminowym sukcesie takich lokalizacji zadecyduje jednak  wycena ryzyka inwestowania na nich.

 

 EE_Investment Trends_H1 2013_final_2013 [56,84 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×