Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Colliers: Polska głównym rynkiem inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej

Colliers: Polska głównym rynkiem inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej

Piotr Mirowski, dyrektor w Grupie Usług Inwestycyjnych w regionie CEE, Colliers International

Polska utrzymała pozycję wiodącego rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno pod względem płynności aktywów, wolumenu transakcji, a także dostępności finansowania dłużnego dla najlepszych obiektów – w ten sposób firma doradcza Firma Colliers International podsumowuje aktywność na rynku inwestycyjnym w I połowie 2013 r.

Wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszej połowie roku wyniósł ok. 1,05 mld euro (830 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku). Colliers spodziewa się, że zostanie utrzymana presja cenowa na najlepsze nieruchomości we wszystkich sektorach. Firma przewiduje, że druga połowa roku przyniesie transakcje, które będą benchmarkami dla rynku.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centrum Warszawy w pierwszej połowie 2013 r. kształtowały się w przedziale 6 proc. -6,25 proc., natomiast dla obszaru CBD-Fringe 6,75 proc. Stopy kapitalizacji dla Mokotowa (drugiej największej dzielnicy biurowej w Warszawie i jednego z najbardziej aktywnych rynków w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 24-30 miesięcy) ustabilizowały się na poziomie ok. 7,5 proc.-7,75 proc. w II kwartale 2013 r.

Dla najlepszych nieruchomości handlowych w pierwszej połowie 2013 r. w Warszawie stopy kapitalizacji wyniosły poniżej 6 proc. Na rynkach regionalnych stopy kapitalizacji kształtowały się od poniżej 6 proc, w przypadku wybranych nieruchomości, do około 8,5 proc. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości magazynowych w pierwszej połowie 2013 r. kształtowały się na poziomie poniżej 8 proc. Dla nieruchomości z krótszym okresem rezydualnym umów należy się spodziewać transakcji przy poziomie wyższym o ok. 50-75 punktów bazowych.

Rynek biurowy zdominował wolumen transakcji w pierwszej połowie 2013 r. z 58-procentowym udziałem. Na drugim miejscu znalazł się rynek nieruchomości handlowych (26 proc.), a następnie logistycznych (15 proc.). 1 proc. stanowiła transakcja, której przedmiotem był hotel. Około 68 proc. łącznej wartości transakcji przypadło na Warszawę, głównie z uwagi na dominację sektora biurowego w wolumenie. Miasta regionalne tradycyjnie przyciągają inwestorów z sektora handlowego, jednak należy odnotować wzrost zainteresowania najlepszymi biurowcami.

Rynek odnotował ponad 30 instytucjonalnych transakcji, w tym kilka o jednostkowym wolumenie powyżej 100 mln euro (w tym nabycie biurowców New City przez Hines oraz Senator przez Union Investment, a także nabycie udziałów w centrum handlowym Złote Tarasy przez Unibail-Rodamco).

– Pozytywną tendencją jest wzrost dywersyfikacji portfela inwestorów. Tu kluczową rolę wciąż odgrywają fundusze niemieckie, których udział rynkowy to ok. 25 proc. Pojawiają się jednak inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, a także inwestorzy krajowi – mówi Piotr Mirowski, dyrektor w Grupie Usług Inwestycyjnych, region CEE, Colliers International – Przewidujemy, że łączna wartość transakcji w całych 2013 r. osiągnie poziom ok. 2,7 mld euro. Jest to podyktowane faktem tradycyjnie zwiększonej aktywności inwestorów w drugiej połowie roku oraz tym, że kilka znaczących transakcji jest już na etapie umów warunkowych lub wstępnych, bądź też w zaawansowanych etapie procesu due diligence – dodaje Mirowski.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Razem komentarzy: 1

zyskujemy wszyscy

to widać. W Warszawie nigdy się tyle nie budowało, co w tej chwili. I nie buduje się to tylko pod polskich najemców. Inwestorzy maja zamiar przyciągnąąć tez zagraniczne firmy i dobrze bo to zasili miejski budżet, da pracę. zabiega się też o jak najlepsze lokalizacje. stąd odszedł już Mercury, stąd niedługo będzie rozbierany Ilmet. W pierwszym bedzie apartamentowiec, a Ilemt rozbierają typowo już pod biurowiec UBS-u. Warszawa zyskuje pod każdym kątem, bo taki Ilmet nie dorasta temu nowemu do pięt. okolica się zmienia. zyskuje całe miasto

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×