Tu jesteś:

Co nas czeka w 2018 roku na rynku nieruchomości?

Początek roku to okres, w którym warto przyjrzeć się zmianom w branży nieruchomości i pokusić się o  prognozę  co będzie się na tym rynku działo w najbliższych miesiącach podkreśla Agata Stradomska – ekspert RE/MAX Polska, części globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX. 

Na rynek nieruchomości bardzo duży wpływ ma sytuacja materialna społeczeństwa. Rekordowo niska stopa bezrobocia, wzrastające wynagrodzenia oraz niskie stopy procentowe powodują, że nabywcy nie obawiają się zaciągania długoterminowych zobowiązań jakim jest kredyt hipoteczny. Na rynek spływają środki z niskooprocentowanych lokat bankowych, to nikogo nie dziwi rekordowa liczba sprzedanych mieszkań w 2017.r. Coraz więcej osób może pozwolić sobie na własny lokal - zarówno w celach mieszkalnych, jak i inwestycyjnych.

Z drugiej strony - rośnie  popyt na  wynajem mieszkań. Wpływa na to coraz większa mobilność młodych pokoleń - duża liczba studentów oraz rosnąca liczba migrantów zarobkowych. Najemcy coraz częściej stawiają na komfort i niezależność  i w rezultacie coraz więcej osób decyduje się na samodzielne mieszkanie.

Co istotne - polski rynek nieruchomości dalej będzie się zmieniał. Dane Eurostatu pokazują, że liczba osób przypadających na jedno mieszkanie w Polsce  nadal przewyższa średnią z krajów Europy Zachodniej. Oznacza to, że Polska ciągle boryka się z niedoborem mieszkań. Nie powinniśmy zatem  spodziewać się znaczących spadków popytu, choć obecny rok może nie będzie tak imponujący jak poprzedni.  

Niskie stopy procentowe z jednej strony zachęcają do zaciągania zobowiązań kredytowych, a z drugiej - zniechęcają do utrzymywania środków na niskooprocentowanych lokatach bankowych. Z obu tych powodów nabywcy kierują się w stronę rynku nieruchomości, aby kupić własne „ M” lub zainwestować wolne środki.Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie i przewiduje zachowanie  go do końca 2018 r. Część analityków prognozuje, że mogą one nieznacznie wzrosnąć już wcześniej - w II półroczu. 

Od jakiegoś czasu obserwujemy trend wzrostowy w cenach mieszkań. Największe wzrosty mogliśmy obserwować w Trójmieście, Krakowie czy w Warszawie. Ten trend może w 2018 r. się utrzymać ze względu na duży popyt  i redukcję podaży. 

W 2018 r. mają się też zmienić przepisy budowlane. Przygotowywany Kodeks Urbanistyczno-Budowlany ma przede wszystkim ograniczyć biurokrację, skrócić i ułatwić procedury związane z budową. 

W 2018 r. wyższe będą maksymalne stawki podatkowe dotyczące nieruchomości. Oczywiście, ostateczną decyzję co do kwoty podatku ustalają gminy, jednak nie mogą one być wyższe, niż wskazane przez Ministra Finansów. A te wzrosły - dla lokalu lub budynku mieszkalnego z 75 gr do 77 gr / mkw., przy prowadzeniu działalności gospodarczej z 22,66 zł do 23,10 zł / mkw.

W sumie 2018 r. powinien być dobrym rokiem pod kątem sprzedaży nieruchomości, choć pewnie nie przebije rekordowego 2017. Jednakże Polska  jest krajem rozwijającym się, co powoduje, że na rynku ciągle będzie zapotrzebowanie na lokale. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×