Tu jesteś:

Cenatorium: innowacyjna baza cen nieruchomości zawojuje rynek?

Fundusz założycieli Bakallandu zainwestował w bazę informacji o cenach nieruchomości – informuje Puls Biznesu.

Marian Owarko, współzałożyciel i prezes Bakallandu, wraz z Arturem Ungierem i Pawłem Poruszką inwestują nie tylko w bakalie. Ich fundusz EMP ujawnił się tym razem jako inwestor w Cenatorium - spółce stricte technologicznej.

Warszawska spółka Cenatorium pozyskuje informacje o cenach nieruchomości, przetwarza je i dostarcza klientom, na razie biznesowym (głównie podmiotom realizującym inwestycje liniowe jak linie wysokiego napięcia, gazociągi, itp.) oraz bankom. – Współpracujemy z czterema bankami, w tym z dwoma z dziesiątki największych w Polsce. W najbliższych miesiącach podpiszemy kolejne umowy – zapewnia Adam Sobczak, członek zarządu Cenatorium.
Warszawska firma rywalizuje ze spółką zarządzaną przez Związek Banków Polskich. Jednak branżowy podmiot dysponuje ledwie częścią danych – tych, w których pośredniczą banki czyli transakcji podpartych bankowym kredytem. System Amron ZBP posiada ok. 400 tys. rekordów dotyczących cen transakcyjnych w bazie, Canatorium zbliża się do 2 milionów. Ta dysproporcja to efekt przyjętej strategii – Cenatorium wydało kilka milionów zł na system przetwarzania danych i integrację baz pochodzących z kilkuset źródeł z całej Polski. Te na bieżąco zasilają bazę szczegółowymi danymi dotyczącymi każdej transakcji w każdym zakątku kraju, nie tylko tej z kredytem.

Obecnie Cenatorium dysponuje bazą wyposażoną w interaktywne mapy, narzędzia analityczne i niekiedy opis okolicy nieruchomości. Aż się prosi, by te dane były sprzężone z internetowymi, otwartymi tabelami ofert. – To będzie następny krok, już negocjujemy z kilkoma portalami żyjącymi z umieszczania ogłoszeń na rynku nieruchomości – tłumaczy prezes Cenatorium. Wzoruje się na dostępnym dla każdego serwisie Zillow, stworzonym przez byłych managerów Microsoftu, wycenianym na NASDAQ na 2,9 mld dolarów. Wierzy, że za kilka lat z usług jego firmy będą korzystać masy, bo kto nie chciałby wiedzieć, ile naprawdę kosztuje metr kwadratowy domu czy mieszkania w jego okolicy?

Źródło: Puls Biznesu

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×