Tu jesteś:

CBRE: rynek gruntów rozkręca się

Mikołaj Martynuska, dyrektor działu doradztwa deweloperskiego w CBRE

Firma doradcza CBRE odnotowała w 2013 r. wzrost wartości i liczby transakcji kupna-sprzedaży gruntów w całej Polsce. Rok 2014 ma być pod tym względem jeszcze lepszy.

W 2013 r. całkowita wartość transakcji, w których doradzali negocjatorzy CBRE z działu doradztwa deweloperskiego wyniosła blisko 350 mln zł. Sprzedano lub kupiono tereny, na których można wybudować ponad 270 tys. mkw., powierzchni zabudowy o różnym przeznaczeniu.

Do najbardziej znaczących projektów, którymi firma CBRE zajmowała się w 2013 r. zalicza doradztwo Bankowi BPH w sprzedaży gruntu u zbiegu ulic Prostej i Towarowej w Warszawie, pośrednictwo w sprzedaży gruntu pod park biznesowy w Krakowie oraz sprzedaż dwóch nieruchomości w centrum Warszawy pod duże projekty wieżowe.
– Klauzula poufności nie pozwala nam ujawniać szczegółów większości transakcji, w których doradzaliśmy w 2013 r., natomiast warto podkreślić kilka silnych trendów obecnych na rynku obrotu gruntami. Pierwszym z nich jest widoczne porządkowanie portfeli nieruchomości będących zarówno w posiadaniu prywatnych firm, jak i spółek Skarbu Państwa. Drugim: bardzo selektywne podejście nabywców do kupowanie działek – wygrywają tylko najlepsze grunty pod nieruchomości biurowe i mieszkaniowe. Trzecim: silna koncentracja na centralnie położonych nieruchomościach, w tym starszych obiektach, pod kątem realizacji projektów hotelowych i biurowych – mówi Mikołaj Martynuska, dyrektor działu doradztwa deweloperskiego w CBRE.

Aktualnie zespół doradztwa deweloperskiego firmy pracuje nad projektami o łącznej powierzchni sprzedaży (PUM+GLA) blisko 1 mln mkw., na gruntach obejmujących ponad 700 tys. mkw.
– W roku 2014 r. spodziewam się większego wolumenu transakcji niż w roku 2013. Niezależnie od tego, nie przewiduję znaczących zmian cen. Deweloperzy działają bardzo selektywnie. W przypadku projektów mieszkaniowych patrzą na działkę oczami przyszłych mieszkańców: analizują uwarunkowania prawne, zwracają szczególną uwagę na otoczenie i przyszłe plany dotyczące lokalizacji, którą są zainteresowani. W tym zakresie widoczne są skutki działania ustawy deweloperskiej, która obliguje deweloperów do przejrzystości i udostępniania szczegółowych informacji przyszłym nabywcom mieszkań. W przypadku sektora biurowego, pojawiające się obawy o znaczący wzrost podaży widoczny jest w bardziej zachowawczych postawach deweloperów, co również przekłada się na dobór projektów –zauważa Mikołaj Martynuska.

Firma CBRE prognozuje, że przyszły rok może przynieść także większą aktywizację zasobów nieruchomościowych dotychczas „zamrożonych” po okresie ostatniej hossy, a także kolejne sprzedaże zarówno spółek Skarbu Państwa, jak i nieruchomości pozostających w posiadaniu spółek państwowych. Kolejnym trendem będzie większa aktywność rodzimych deweloperów, szczególnie deweloperów z rynków regionalnych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×