Tu jesteś:

CBRE: aktywa w Polsce i Czechach na celowniku inwestorów

Biurowiec Senator w Warszawie, kupiony przez Union Investment

Wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł na koniec maja 3,7 mld euro. Stanowi to 30 proc. wzrost w porównaniu do całego pierwszego półrocza 2012 r. Na polskim rynku, gdzie łączna wartość transakcji wyniosła 750 mln euro, zanotowano w tym okresie nieco mniejszą aktywność w porównaniu do wcześniejszych kwartałów – poinformowała firma doradcza CBRE w swoim czerwcowym raporcie MarketView.

Obecnie postępujące transakcje, które zostaną wkrótce sfinalizowane, jak i podpisane już umowy wstępne pozwalają oczekiwać, że do końca roku wolumen transakcji znacząco wrośnie.

Część inwestorów, którzy do tej pory tylko zastanawiali się nad zakupem obiektów spoza grupy najstabilniejszych aktywów w najlepszych lokalizacjach, powoli zaczyna wkraczać w ten segment rynku. Najwięcej zainteresowania aktywami spoza segmentu prime notuje się w Polsce i Czechach. Niektórzy inwestorzy zakończyli już etap przygotowania do wejścia w tę niszę rynkową, która jak dotychczas pozostaje praktycznie niezagospodarowana, i prowadzą obecnie proces faktycznej selekcji odpowiednich obiektów do kupienia. - Inwestorzy są zdania, że uda im się stworzyć wartość dodaną dzięki inwestycjom w dobrze położone obiekty spoza segmentu prime, nawet jeżeli znajdują się one w miastach regionalnych. Widzimy, że inwestorzy coraz częściej interesują się aktywami z sektora zarówno powierzchni biurowych, jak i handlowych w miastach w całej Polsce, pod warunkiem, że fundamenty ekonomiczne oraz wskaźniki dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych są tam pozytywne oraz, że istnieją możliwości dodania wartości dzięki działaniom związanym z aktywnym zarządzaniem nieruchomością – powiedział Mike Atwell, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych CBRE na Europę Środkowo-Wschodnią, CBRE w Polsce.

 Do końca maja 2013 r. w Europie Środkowo-Wschodniej miało miejsce 10 transakcji o wartości powyżej 100 mln euro każda, co potwierdza duży popyt ze strony inwestorów na aktywa o znacznej wartości. Eksperci CBRE są zdania, że zakup i sprzedaż dużych obiektów wysokiej jakości będą kontynuowane i do końca tego roku pozostaną one głównym motorem napływu środków inwestycyjnych do Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewają się oni finalizacji sprzedaży znacznej liczby aktywów, a także transakcji portfelowych, m.in. sprzedaży przez Immofinanz katowickiego centrum handlowego Silesia City Center o wartości ponad 400 mln euro. Nabywcą jest konsorcjum, na którego czele stoi Allianz. Duże zainteresowanie inwestorów rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej widać także w wynikach dorocznego badania intencji inwestorów przeprowadzanego przez CBRE. Ankieta przeprowadzana w grupie 360 respondentów, stanowiących kadrę kierowniczą wysokiego szczebla w firmach z całego świata zajmujących się inwestycjami w rynek nieruchomości komercyjnych, pokazała, że 14 proc. inwestorów uważa rynek Europy Środkowo-Wschodniej za najatrakcyjniejszy kierunek w 2013 r. - W ostatnich miesiącach byliśmy w Polsce świadkami sfinalizowania transakcji zarówno w segmencie aktywów prime, jak i obiektów spoza tej grupy. Union Investment zakupiło warszawski biurowiec Senator za kwotę 120 mln, Segro nabyło centrum logistyczne Żerań Park II w Warszawie za 43 mln euro, a portfel obiektów handlowych w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie należący do Echo Investment został przejęty przez London & Cambridge Properties za kwotę 67 mln euro. Trend ten zapewne będzie trwał przez cały 2013 r., a oprócz transakcji w tradycyjnie płynnym segmencie najlepszych aktywów (ogłoszona już sprzedaż centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach i biurowca Le Palais w Śródmieściu Warszawy), sfinalizowane powinny zostać transakcje dotyczące aktywów i portfeli z niższego segmentu na rynkach handlowym, biurowym i magazynowym. Główna uwaga inwestorów nadal skupiona jest na najlepszych obiektach w doborowych lokalizacjach, jednak popyt na pozostałe nieruchomości charakteryzujące się potencjałem cały czas rośnie – powiedział Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE w Polsce.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×