Tu jesteś:

CBRE: Warszawa idzie na rekord. Czynsze za biura w dół

Biurowiec Ambassador

Według najnowszego raportu CBRE w 2013 r. na rynku warszawskim przybędzie ponad 300 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W przeszłości tylko w latach 1998 i 2000 oddano w Warszawie do użytku więcej biur.

W pierwszym kwartale 2013 r. ilość powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosła o 76,2 tys. mkw. i osiągnęła łącznie ponad 3,9 mln mkw. Najnowsze ukończone projekty to Konstruktorska Business Centre (48 tys.mkw.) i  Ambassador (15,6 tys. mkw.) – obydwa zlokalizowane na Mokotowie. Obecnie w Warszawie buduje się około 590 tys. mkw. biur, co czyni ze stolicy jeden z najbardziej dynamicznych biurowych placów budowy w Europie.

Widoczna jest również duża aktywność najemców, którzy według danych CBRE podpisali w pierwszym kwartale 2013 r. umowy najmu na łączną powierzchnię 155 tys. mkw., z czego 37 proc. stanowiły przedłużenia umów, a 19 proc. umowy przednajmu.
– Za popytem na rynku warszawskim stoi przede wszystkim dążenie do redukcji kosztów. Wiele firm konsoliduje swoje biura poszukując nowych siedzib oferujących bardziej elastyczne rozwiązania w zakresie wykorzystania powierzchni, a przy tym starając się uzyskać niższy czynsz. Najemcy patrzą teraz bardziej życzliwie na lokalizacje na obrzeżach centrum, których atutem jest zróżnicowana oferta i przystępne stawki czynszu. Nadal jednak najwięcej najemców wybiera lokalizacje poza centrum – uważa Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.

Eksperci CBRE prognozują, że na koniec 2013 r. odsetek niewynajętych powierzchni biurowych znacznie przekroczy 10 proc. (na koniec pierwszego kwartału 2013 r. wynosił 9,9 proc.). Będzie to miało istotny wpływ na efektywne stawki czynszu, które w najbardziej konkurencyjnych lokalizacjach mogą być nawet o 30 proc. niższe niż stawki ofertowe. Obecnie średnie stawki czynszów biurowych w Warszawie wynoszą ok. 14 euro za 1 mkw. miesięcznie poza centrum miasta i ok. 20 euro za 1 mkw. miesięcznie w biurowcach w centrum.

Nowe powierzchnie handlowe w Warszawie

Warszawa posiada łącznie 1,37 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej i jest pod tym względem jednym z najmniej nasyconych rynków wśród polskich aglomeracji. Najemców nie ma jedynie 2,6 proc. istniejącej powierzchni, głównie w mniej atrakcyjnych obiektach. Trzy nowe projekty, które w tym roku powiększą zasoby powierzchni handlowej w Warszawie, to Factory Annopol, Galeria Miejska Plac Unii oraz Galeria Podkowa w Podkowie Leśnej. W realizacji są także dwie rozbudowy – druga faza Auchan Łomianki i kolejny etap rozbudowy Galerii Mokotów.

Jest także kilka obiektów na etapie planowania. Największe z nich to centra handlowe w dzielnicach Wilanów i Białołęka, które zamierza wybudować GTC, a także Galeria Nowa w Piasecznie oraz Galeria Kabaty. Oprócz tego aktywni są również mniejsi deweloperzy, którzy inwestują w niewielkie centra i galerie handlowe o znaczeniu osiedlowym.

W Warszawie wyraźnie rozwijają się ulice handlowe. Główna strefa, w której najchętniej lokują się sklepy, to już nie tylko Trakt Królewski i Marszałkowska, ale także równoległy korytarz Brackiej i Mokotowskiej do Placu Zbawiciela, a po otwarciu Galerii Miejskiej aż do Placu Unii.  
– Nie spodziewamy się zmniejszenia popytu na powierzchnie handlowe, bo w zeszłym roku weszło na rynek ponad 30 nowych sklepów, a w samym tylko pierwszym kwartale 2013 r. wejście do Polski zapowiedziało kolejnych 10 marek. W Warszawie zostały już otwarte sklepy Hollister, Boomerang i Charley’s – mówi Agata Czarnecka, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
Według danych CBRE, średnie stawki czynszu za powierzchnie handlowe utrzymują się w Warszawie na stabilnym poziomie i wynoszą 30 – 45 euro za 1 mkw. miesięcznie, natomiast czynsz za najlepsze lokale w wiodących centrach handlowych osiąga 75 – 90 euro za 1 mkw. miesięcznie.

 Warsaw Office and Retail MarketView Q1 2013 [276,75 kB]

Źródło: CBRE

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×