Tu jesteś:

CBRE: 2013 r. jednym z najlepszych w CEE od początku kryzysu

Wartość transakcji na rynkach nieruchomości w regionie CEE. Źródło CBRE

Jak podają eksperci CBRE, w 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła ponad 10 mld euro. Kwota ta jest o 31 proc. wyższa od wyniku za rok 2012. Motorami rynku inwestycyjnego, tak jak w ubiegłych latach, są Rosja i Polska.

W obu krajach zawarto transakcje, których łączna wartość wyniosła ponad 80 proc. całkowitego wolumenu w regionie. Wartość transakcji na rynku polskim w 2013 r. była wyższa od oczekiwań i wyniosła 2,97 miliarda euro – podaje CBRE. Oznacza to wzrost o 10 proc. w porównaniu do 2012 r. i pozwala uznać ubiegły rok za najlepszy od roku 2008. Wyniki w Rosji okazały się wyjątkowo dobre – odnotowano tam wzrost o 40 proc. w stosunku rocznym, a wolumen transakcji osiągnął 5,2 miliarda euro.
– Ubiegły rok okazał się jednym z najlepszych od czasów kryzysu finansowego pod względem aktywności inwestorów sektorze nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z punktu widzenia międzynarodowych inwestorów Polska pozostaje najciekawszym rynkiem w tym regionie. Podobnie jak w ubiegłych latach widzimy, że osiągane wartości są wynikiem dużych transakcji, takich jak nabycie centrum handlowego Silesia City Centre zakupionego przez Allianz/ECE, Galerii Kazimierz zakupionej przez Invesco oraz portfela handlowego Charter Hall portfolio nabytego przez Tristan Capital Partners. Naszym zdaniem taki trend będzie widoczny także w 2014 r. – zapowiada Mike Atwell, starszy dyrektor kierujący Działem Rynków Kapitałowych CBRE w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bardzo dobrze radzą sobie też nasi południowi sąsiedzi. Według CBRE, rynek czeski zanotował aż 68 proc. wzrostu aktywności rok do roku, do kwoty 1,02 mld euro. Spowodowane było to poprawiającą się koniunkturą oraz zawarciem kilku pokaźnych transakcji. Wyraźnym trendem w Europie Środkowo-Wschodniej jest rosnąca aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w krajach, które w ubiegłych latach nie cieszyły się zainteresowaniem. Od początku 2013 r. wartość transakcji rosła wyraźnie w Rumunii, osiągając na koniec roku kwotę 229 mln euro oraz na Węgrzech, gdzie rok zakończył się wynikiem 225 mln euro.

– Polityka oszczędności, którą na przestrzeni ostatnich kilka lat wdrażały państwa Europy Środkowo-Wschodniej zaowocowała lepszymi perspektywami gospodarczymi na nadchodzący rok. Choć w krótkim okresie niepokojąca jest niestabilna sytuacja polityczna na rynkach uznawanych za peryferyjne, to zasadniczo wśród inwestorów panuje pozytywne nastawienie i wielu z nich uważa, że rynki te mają potencjał – powiedział Jos Tromp, szef Działu Badań i Doradztwa w CBRE w Europie Środkowo-Wschodniej.

 CEE Property Investment Market View [125,53 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×