Tu jesteś:

C&W: silny wzrost wartości transakcji IV kw. 2012 r. w Europie

Fot. Fotolia

W IV kw. 2012 r. odnotowano silny wzrost wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie – wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield. Zdaniem ekspertów firmy, wartość obrotów w 2013 r. może wzrosnąć przy coraz większym zróżnicowaniu rynku.

Z najnowszych danych Cushman & Wakefield wynika, że w czwartym kwartale 2012 r. wartość obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wyniosła 43,7 mld euro, czyli najwięcej w skali kwartalnej od 2007 r. W ubiegłym roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrósł w porównaniu z 2011 r. o 1,5 proc., do poziomu 133,8 mld euro, co zdaniem ekspertów z Cushman & Wakefield świadczy raczej o korekcie niż silnym i trwałym ożywieniu aktywności inwestycyjnej. Według aktualnych prognoz firmy poprawa stabilności gospodarczej i wzrost optymizmu przyczynią się jednak w 2013 r. do większej aktywności inwestorów w warunkach coraz silniejszego zróżnicowania rynków. Na niektórych rynkach możliwy jest silny wzrost popytu, a na innych – stagnacja.

Najważniejsze rynki zapewniające dużą płynność inwestowania cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów, ale w porównaniu z 2011 r. udział Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec w rynku inwestycyjnym zmniejszył się o jeden procent – do 61 proc. Natomiast kraje skandynawskie zwiększyły udział w rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne z poziomu 15,3 proc. w 2011 r. do 17,9 proc. Największe wzrosty odnotowano w Finlandii (98 proc.) i Norwegii (59 proc.).
– Ryzyko inwestycyjne w wielu krajach Europy jest nadal duże, ale w 2013 r. optymizm inwestorów może wzrosnąć dzięki większej stabilności gospodarczej i nieznacznemu ożywieniu gospodarki. Ceny nieruchomości są obecnie atrakcyjne dla potencjalnych nabywców ze względu na bezpieczny charakter inwestycji w nieruchomości – uważa David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.

W Polsce w 2012 r. wolumen transakcji inwestycyjnych wzrósł o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 2,8 mld euro, co stanowi 75 proc. wartości wszystkich transakcji zawartych w regionie Europy Środkowej.
– Polska w dalszym ciągu pozostaje w kręgu zainteresowań inwestorów. Mając na uwadze ilość potencjalnych transakcji będących obecnie na zaawansowanym etapie negocjacji, nasz kraj powinien utrzymać dominującą pozycję w regionie w najbliższych latach – mówi Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield.

Zdaniem Cushman & Wakefield, w 2013 r. utrzyma się wiele trendów zapoczątkowanych w roku 2012: stopy kapitalizacji będą sprzyjać wzrostowi popytu na bezpieczne aktywa wysokiej jakości, a stopniowa poprawa nastrojów przełoży się na wzrost zainteresowania inwestycjami. Jednak wolumeny inwestycji będą rosnąć powoli ze względu na niewystarczającą podaż i trudności z dostępem do finansowania dłużnego.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×