Tu jesteś:

C&W podsumował 2012 r. w nieruchomościach

Manufaktura w Łodzi

Ubiegłoroczny wolumen transakcji najmu na rynku powierzchni biurowych świadczy o intensywnym rozwoju i wzroście znaczenia tego sektora w stosunku do pozostałych segmentów nieruchomości komercyjnych – wynika z raportu „Marketbeat Polska – Wiosna 2013” firmy Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny

Wzorem ubiegłych lat największą wartość miały transakcje przeprowadzone w sektorach handlowym i biurowym, odpowiednio 1,15 mld euro oraz 1,09 mld euro. Najszybciej rozwijał się sektor magazynowy, którego wartość wzrosła w ostatnim roku o ponad 180 proc., do 462 mln euro, głównie dzięki upłynnieniu znacznej części ukończonych i skomercjalizowanych obiektów dwóch największych deweloperów na rynku: Prologis oraz Panattoni. To najlepszy wynik w historii inwestycji w ten sektor w Polsce.

Nieruchomości biurowe

W minionym roku w całej Polsce oddano do użytku ponad 509 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – przeszło dwukrotnie więcej niż w 2011 r. (218 tys. mkw.). Ponad 50 proc. nowej powierzchni stanowiły projekty zrealizowane w Warszawie. Dużym zainteresowaniem deweloperów cieszyły się również główne miasta regionalne, w szczególności Wrocław, Kraków i Poznań. Dzięki 24 nowym budynkom, zasoby nowoczesnej powierzchni w stolicy wzrosły do 3,86 mln. mkw. Dla porównania w Berlinie wynoszą one ponad 17 mln mkw., a w Pradze niecałe 3 mln mkw. W Warszawie w budowie znajduje się 540 tys. mkw. powierzchni biurowej, a plany deweloperów zakładają oddanie do końca 2015 r. kolejnych 620 tys. mkw.

W Warszawie popyt wzrósł o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największą transakcją 2012 r. było podpisanie przez T-Mobile umowy najmu na 27 tys. mkw. w budowanym kompleksie Marynarska 12 firmy Ghelamco.

Czynsze za powierzchnie w centrum stolicy wahają się w granicach 22–26,5 euro/mkw./miesiąc, a poza centrum 14–16,5 euro/mkw./miesiąc. W pozostałych miastach wynoszą 12–16 euro/mkw./miesiąc.

Nieruchomości handlowe

Zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą 11 mln mkw. W ubiegłym roku zbudowano 550 tys. mkw. GLA nowoczesnej powierzchni handlowej.

Ważnym wydarzeniem na rynku handlowym było kupno hipermarketów Real przez francuską sieć Auchan.

Stopa pustostanów w Polsce utrzymuje się w przedziale 1,5–5 proc. W najbliższych latach możemy się spodziewać stabilizacji czynszów. W najlepszych centrach handlowych najwyższe stawki nadal będą osiągać poziom 75–85 euro/mkw./miesiąc.

 - Rozwój rynku nieruchomości handlowych w Polsce w 2012 r. był wolniejszy niż w latach ubiegłych. Sieci handlowe osiągnęły zakładany udział w rynku, spowolniły tempo ekspansji i skupiają się na najbardziej dochodowych lokalizacjach, optymalizując swoje portfele - mówi Katarzyna Michnikowska, starsza konsultant z Działu Wycen i Doradztwa firmy Cushman & Wakefield.

W 2013 r. łączna podaż powierzchni handlowej w Polsce wyniesie 750 tys. mkw. GLA z uwagi na planowane ukończenie kilku dużych centrów handlowych (Atrium Felicity Lublin, Galeria Katowicka, Galeria Bronowice Kraków, Poznań City Center, Wzgórze Gdynia faza II). 

Nieruchomości magazynowe

W minionym roku w Polsce oddano do użytku ponad 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej, dzięki czemu całkowite zasoby kraju wzrosły do 7530 tys. mkw. Na koniec 2012 r. w budowie pozostawało ok. 200 tys. mkw. Największym rynkiem jest Warszawa, gdzie koncentruje się 36 proc. powierzchni magazynowej kraju. Najważniejszymi rynkami regionalnymi są: Górny Śląsk, Poznań, Polska Centralna i Wrocław. Najwięcej pustostanów jest natomiast w regionach o niewielkich zasobach, w Lublinie (37 proc.), Szczecinie (36 proc.) i Rzeszowie (30 proc.).

 Wskaźnik pustostanów spadł i wyniósł 10,7 proc. Stawki czynszowe pozostały niezmienione lub nieznacznie spadły. Obecnie najwyższe czynsze nominalne są w strefie miejskiej Warszawy (4,50–5,80 euro/mkw./miesiąc), a najniższe w Polsce Centralnej i na przedmieściach stolicy (2,40–4,00 euro/mkw./miesiąc).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×