Tu jesteś:

Budownictwo szuka pracowników

Zbigniew Maciąg, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:

Na wysokie koszty zatrudnienia skarżą się przemysł, budownictwo, handel i usługi. Wszyscy też podkreślają, że w szybkim tempie narasta problem niedoboru pracowników. W branży budowlanej brak wykwalifikowanych pracowników jest największy od siedmiu lat. W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w budownictwie i usługach oraz pracowników w handlu detalicznym. Podobne zagrożenia widzą dyrektorzy finansowi firm. W badaniu przeprowadzonym przez Deloitte ponad połowa z nich wskazywała na brak wykwalifikowanych pracowników jako największe ryzyko dla biznesu. Obawiali się, że jeszcze bardziej wzrosną koszty działalności, bo trzeba będzie dawać podwyżki pracownikom i oferować wyższe wynagrodzenia nowo zatrudnianym- ze względu na dobrą sytuację na rynku pracy.

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale br. liczba wolnych miejsc pracy była aż o 29 proc. wyższa niż przed rokiem. Tak wielu wakatów nie było od połowy 2008 r. W pierwszych trzech miesiącach powstało ponad 250 tys. nowych miejsc pracy i co siódmego z nich firmom nie udało się obsadzić. Największy problem ze znalezieniem pracowników miały przemysł, handel i budownictwo.

Wielu przedsiębiorców wskazuje, że brak możliwości zwiększenia zatrudnienia zagraża przyszłości ich firm. Sytuacja szybko się jednak nie zmieni gdyż- jak wynika z badania firmy Randstad- rośnie liczba pracodawców, którzy chcą zatrudniać nowych pracowników. A chętnych brakuje i to mimo podwyżek płac. Problem tylko częściowo może rozwiązać zatrudnianie cudzoziemców. Myśli o tym połowa firm, które do tej pory nie korzystały z ich pracy. Ale skala zatrudniania cudzoziemców rośnie. Już 39 proc. firm ma pracowników spoza UE, najwięcej branża budowlana.

Niepokoi również to, że maleje liczba osób aktywnych zawodowo. W pierwszym kwartale br. obniżyła się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Poza rynkiem pracy znajduje się wiele kobiet i osób starszych. I to ich przede wszystkim trzeba przekonać i zachęcić do zatrudnienia.

Źródło: Lewiatan

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×