Tu jesteś:

Budimex walczy o utrzymanie rentowności

Budimex będzie pracować nad utrzymaniem stabilnej rentowności powyżej wskaźników rynkowych. Grupa podpisała kontrakty o wartości  blisko 3,4 mld złotych.

Portfel zamówień Grupy Budimex na koniec czerwca 2018 r. miał wartość 10,78 mld złotych – poinformowała spółka. W ciągu pierwszego półrocza Grupa podpisała kontrakty o wartości 3,36 mld złotych.

Po dwóch kwartałach przedsprzedaż w segmencie deweloperskim osiągnęła poziom 509 mieszkań w porównaniu do 886 mieszkań w analogicznym okresie roku poprzedniego. Budimex podał, że spadek tempa przedsprzedaży jest wynikiem m.in. przedłużających się procedur administracyjnych związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę nowych osiedli. Obecnie w budowie jest około 3 tysięcy mieszkań, a na klientów oczekuje jeszcze 1089 lokali.

Bank ziemi na koniec czerwca 2018 wzrósł do 8,3 tys. mieszkań. Spółki Grupy nabyły grunty pod przyszłe projekty deweloperskie o wartości około 140 milionów złotych, z czego 60 milionów zostało już zapłacone.

Zysk brutto spadł do 163,4 mln zł z 243,7 mln zł rok wcześniej. Rentowność brutto przed podatkiem wyniosła 4,9 proc., przy czym  w segmencie budowlanym było to 3,6 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku rentowność brutto wynosiła 9 proc.

- Jest to konsekwencja obserwowanej od kilku kwartałów rosnącej presji cenowej ze strony podwykonawców oraz istotnego wzrostu płac i cen materiałów. Zwiększenie skali realizowanych inwestycji drogowych i kolejowych połączone z zamknięciami torowymi na modernizowanych szlakach wpływa negatywnie na dostępność usług transportowych. Odczuwamy to poprzez znaczące wzrosty kosztów logistyki, szczególnie na kontraktach infrastrukturalnych. Zważywszy na niekorzystne uwarunkowania rynkowe, postrzegamy aktualną rentowność grupy Budimex jako dobrą oraz istotnie wyższą niż rynkowy benchmark – powiedział  Dariusz Blocher, prezes spółki.

Jego zdaniem, wskaźniki zawarte w aktualnych zapisach kontraktowych nie oddają rzeczywistości i w konsekwencji całe ryzyko kosztowe jest po stronie generalnych wykonawców i podwykonawców. Ze względu na ambitne plany inwestycyjne kluczowych inwestorów, druga połowa roku 2018 najprawdopodobniej nie przyniesie stabilizacji., ale Budimex  będzie pracować nad utrzymaniem stabilnej rentowności, powyżej wskaźników rynkowych.                                                                                                                                          

Mając na uwadze bezpieczny poziom portfela zamówień oraz coraz trudniejszą sytuację rynkową firma podchodzi selektywnie do nowych kontraktów. Budimex oczekuje utrzymania stabilnej rentowności w segmencie deweloperskim w perspektywie kolejnych kilku kwartałów.

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×