Tu jesteś:

Budimex sprzedaje spółkę zależną

Dariusz Blocher, prezes zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA

– Zdecydowaliśmy się na zbycie Budimeksu Danwood, ponieważ pojawił się inwestor, który docenił zbudowaną przez lata obecności w Grupie Budimex wartość i potencjał wzrostu tej spółki, chce ją nadal rozwijać i zaoferował nam godziwą cenę. Budimex Danwood osiąga bardzo dobre wyniki finansowe i dywersyfikuje geograficznie rynki, na których działa. Dalszy dynamiczny rozwój tej spółki wymagałby jednak kolejnych inwestycji, którymi Budimex z wymienionych względów nie jest zainteresowany – komentuje Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeks SA

– Zgodnie ze swoją strategią Budimex koncentruje się na działalności budowlanej, deweloperskim budownictwie mieszkaniowym i rozwoju w zakresie usług utrzymania infrastruktury i budynków, a także gospodarki odpadami komunalnymi. Budimex Danwood, który działa w innym od wymienionych wyżej obszarze, od lat przeznaczony był na sprzedaż. Także dlatego, że ze względu na zasadniczo odmienne zakresy działania Budimeksu SA i Budimeksu Danwood oraz wymagane odmienne kompetencje brakuje efektów synergii, uzasadniających pozostanie podlaskiej spółki w Grupie.

Cena sprzedaży udziałów spółki jest płatna przez kupującego w dniu zawarcia umowy rozporządzającej, tj. przenoszącej na niego własność udziałów w szacowanej wysokości 238,6 mln złotych. Cena ta będzie podlegać korekcie stanowiącej różnicę pomiędzy szacowanymi a rzeczywistymi wartościami środków pieniężnych i poziomami kapitału obrotowego Danwood na dzień 30 listopada 2013 r. Powyższa korekta zostanie rozliczona przez strony transakcji w terminie 60 dni od dnia zawarcia umowy rozporządzającej, jednak nie spodziewamy się istotnych korekt ceny.

Sprzedaż Budimeksu Danwood będzie miała jednorazowy, znaczący i pozytywny wpływ na wyniki Budimeksu SA i Grupy Budimex w roku 2013. Wyniki Budimeksu Danwood będą konsolidowane do końca listopada br. W związku z tą transakcją w przyszłym roku skonsolidowane przychody i zyski Grupy Budimex będą niższe o przychody i zyski Budimeksu Danwood, jednak liczę na częściowe skompensowanie tego ubytku sprzedażą w segmencie budowlanym.

Cieszę się, że Budimex Danwood przechodzi do portfela powszechnie znanego z umacniania zarządzanych przez siebie firm, renomowanego inwestora jakim jest Enterprise Investors, który docenił zbudowaną w Grupie Budimex wartość spółki. Mam ogromną satysfakcję z udziału Budimeksu w sukcesach Budimeksu Danwood, który dzięki nowemu inwestorowi wypłynie na szersze wody – podsumowuje Dariusz Blocher.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×