Tu jesteś:

Białystok zachęca inwestorów

Widok na BPN-T i tereny inwestycyjne

Białystok opiera ofertę inwestycyjną na terenach położonych w Białostockiej Podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  Ponadto potencjalnych inwestorów miasto przyciąga także silnym kapitałem ludzkim i dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

Utworzona w 2008 roku Białostocka Podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, odgrywa znaczącą rolę w rozwoju gospodarki miasta. Na potrzeby obsługi komunikacyjnej 94 ha terenów strefy powstała nowoczesna infrastruktura drogowa i techniczna. Działające w strefie firmy zaoferowały ponad 1050 miejsc pracy i zrealizowały inwestycje na kwotę ponad 474 mln zł.

Małgorzata Piekarska, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, podkreśla, że Białystok  głównie poszukuje inwestorów o charakterze produkcyjnym oraz z sektora technologii informacyjnej i nowoczesnych usług (BPO). - W ostatnich latach w Białymstoku pojawiło się wiele firm z branży IT. Inkubatorem do ich powstania był także Białostocki Park Naukowo Technologiczny.

Jak zauważa Małgorzata Piekarska, przewagą konkurencyjną miasta jest kapitał ludzki, który tworzą m.in. absolwenci i studenci 13 uczelni wyższych - Współpraca z Białostockim Parkiem Naukowo Technologicznym naszych białostockich uczelni jest bardzo efektywna - placówki posiadają tam swoje laboratoria.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny istnieje od 2014 roku. W dwóch obiektach kompleksu działa Inkubator, Centrum Technologiczne, Transferownia oraz Centroom. Z oferty BPN-T korzystają 64 firmy. Do ich dyspozycji jest wyspecjalizowany sprzęt i aparatura badawcza przeznaczona do prowadzenia badań w takich dziedzinach jak m. in. biomedycyna, kompatybilność elektro-magnetyczna czy inżynieria i grafika komputerowa.

Oprócz Białostockiej Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, Białystok przyciąga inwestorów nowoczesną infrastrukturą.

- W ostatnich latach znacząco poprawiła się jakość infrastruktury. Budując ją w mieście zwracamy uwagę na to, by wpisać się w ciąg dróg krajowych i międzynarodowych. Mamy nadzieję, ze Via Carpatia spowoduje ożywienie inwestycyjne, ponieważ obecnie więksi inwestorzy omijają wschód, jako powód podając brak odpowiedniej infrastruktury zewnętrznej. W tej chwili droga S8 umożliwi nam w 2 godziny podróż do Warszawy. – mówi Małgorzata Piekarska.

Trwa również budowa Trasy Niepodległości, która ma połączyć drogi wylotowe do Warszawy i Ełku oraz usprawnić komunikację w mieście. Przewidywany czas oddania inwestycji to grudzień 2018 roku.

Aktualnie ukończono budowę pasa startowego na Krywlanach, który pozwoli na obsługę samolotów do 50 pasażerów. Jego budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 roku i została zakończona zgodnie z harmonogramem. Koszt inwestycji to ponad 45 mln zł. Województwo podlaskie wsparło projekt kwotą 16,1 mln zł.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×