Tu jesteś:

Białystok sprzedał dwie działki pod inwestycje

Dwie działki o łącznej powierzchni ok. 2,6 ha sprzedało miasto w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPN-T) - poinformowało PAP biuro prasowe prezydenta Białegostoku. Nabyły je firmy z branży ICT i handlu bielizną, które chcą tam zainwestować.

Działkę o powierzchni 1,6 ha kupiła firma z branży ICT - "CFT Properties od Mind - BPNT sp z.o.o" z Białegostoku za sumę ponad 3,4 mln zł netto (do ceny dochodzi 23 proc. VAT). W parku naukowo-technologicznym zainwestuje również inna białostocka firma - Kontri sp. z o.o. z branży bieliźniarskiej, która kupiła ok. 1 ha gruntu za 1,7 mln zł netto.

Obie firmy wygrały przetargi na sprzedaż tych gruntów - poinformowała PAP Urszula Boublej z biura prasowego białostockiego magistratu. W przetargach ograniczonych mogły startować firmy, które zadeklarowały tam innowacyjną działalność.

CFT Properties od Mind ma zbudować kompleks budynków o powierzchni około 12 tys. metrów kwadratowych - poinformowała w środę PAP Julita Maciorowska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mają tam się mieścić biura firmy, a w pozostałej części obiektów będą się mogły lokować firmy technologiczne, którym zakończy się pobyt w ramach inkubacji w parku, a będą chciały pozostać w jego pobliżu. Lokatorami w Inkubatorze Technologicznym BPN-T mogą zostać firmy, które istnieją na rynku nie dłużej niż 3 lata. W parku mogą się znajdować również nie dłużej niż 3 lata - wyjaśniła Maciorowska.

W obiektach, które zbuduje CFT Properties of Mind mają także powstać restauracje, bank, poczta, sklepy, a nawet przedszkole. Firma ma też zbudować światłowód od kompleksu swoich budynków do Centrum Przetwarzania Danych BPN-T, co ma wspomóc zasiedlanie tego centrum, bo firmy będą dysponowały szybką infrastrukturą telekomunikacyjną - dodała Maciorowska. CFT Polska sp. z o.o. związana z CFT Properties of Mind zatrudnia 98 osób. Zadeklarowała, że w pierwszym roku działalności zatrudnienie zwiększy się do 170 osób, w drugim do 204, a w trzecim do 245- poinformowała Maciorowska.

Firma Kontri sp. z o.o. zajmująca się handlem w branży bielizny, m.in. w internecie (kontri.pl), chce natomiast zbudować w parku swoją nową siedzibę z nowoczesnym centrum logistycznym z innowacyjnymi rozwiązaniami. Firma zatrudnia obecnie 32 pracowników, w ciągu trzech lat pracę ma zyskać 5 osób - poinformowała Maciorowska. Firmy nie podały wartości deklarowanych inwestycji - dodała.

Główną korzyścią z inwestowania na gruntach parku naukowo-technologicznego ma być przede wszystkim dostęp do nowoczesnej infrastruktury, np. laboratoriów, ale też firm zajmujących się nowymi technologiami, które będą działać w parku - zarówno młodych, jak i tych, które już mają dorobek - podkreśla Maciorowska.

BPN-T sąsiaduje z białostocką podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Już wcześniej władze strefy podkreślały chęć poszerzenia podstrefy o tereny pod inwestycje, którymi dysponuje BPN-T.

BPN-T jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku z wykorzystaniem funduszy unijnych. Opóźnia się zakończenie budowy obiektów parku. Powstały dwa budynki: inkubator technologiczny i centrum technologiczne. Budynki nie przeszły dotychczas odbioru technicznego. Wykonawca już kilkakrotnie zgłaszał gotowość do odbioru, ale odbiór się nie zakończył. Od maja 2013 r. miasto nalicza wykonawcy kary za opóźnienia przewidziane i określone umową. Sięgają już one kilkunastu mln zł.

Prowadzono już wcześniej nabory firm do parku. Przygotowano też 23 ha gruntów dla inwestorów, z czego dwie działki sprzedano.

Wartość całego projektu dotyczącego powstania BPN-T (budowa obiektów parku, uzbrojenie terenów inwestycyjnych, przebudowa dróg) to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×