Tu jesteś:

Azja najlepszą lokalizacją dla działalności produkcyjnej

Kuala Lumpur

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „Ranking lokalizacji pod działalność produkcyjną” wynika, że najlepszą lokalizacją świata jest obecnie Malezja.

W opublikowanym raporcie uwzględniono czynniki, które mogą wpływać na działalność przedsiębiorstw produkcyjnych w 30 krajach o największej produkcji przemysłowej według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Raport zawiera analizę trzech głównych obszarów, tj. kosztów, rodzajów ryzyka i warunków, które zostały podzielone na ponad 30 podkategorii. W celach porównawczych określono wagę poszczególnych czynników, takich jak logistyka, prawdopodobieństwo klęsk żywiołowych, ryzyko gospodarcze oraz koszty energii i pracy. 

Malezja uzyskała szczególnie wysokie oceny w kategoriach związanych z kosztami i poszczególnymi rodzajami ryzyka, co tłumaczy jej najwyższą pozycję w rankingu. Kraj ten należy do grona najtańszych lokalizacji uwzględnionych w zestawieniu. Na drugim miejscu uplasował się Tajwan, a na kolejnych Korea Południowa i Tajlandia. Chiny, które są największą potęgą produkcyjną świata, pozostały w tyle za liderem rankingu ze względu na gorsze oceny w kategorii ryzyka, ale niskie koszty pozwoliły im utrzymać się na piątym miejscu zestawienia. Pierwszym państwem, z poza regionu Azji i Pacyfiku jest Kanada, która zajęła miejsce szóste.

- Azja i Pacyfik nadal zajmuje kluczowe miejsce na mapie produkcji przemysłowej świata, o czym świadczy obecność państw z tego regionu w pierwszej piątce rankingu. W kolejnych latach inne kraje takie jak Wietnam i Filipiny również mogą stać się ważnymi lokalizacjami produkcyjnymi - komentuje Richard Middleton,,dyrektor zarządzający firmy Cushman & Wakefield w regionie Azji i Pacyfiku.

Bardzo dobre miejsce w rankingu zajęła polska, która uplasowała się już na 13-tej pozycji. - Trzynaste miejsce w rankingu obejmującym 30 krajów na świecie, w tym takich gigantów w zakresie produkcji jak Chiny, Indie i USA, to ogromny sukces Polski i potwierdzenie jej dominującej pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej jako doskonałej lokalizacji dla działań produkcyjnych zagranicznych firm - powiedział Tom Listowski, Partner oraz Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×