Tu jesteś:

Atrakcyjne grunty nieopodal Manufaktury trafią na rynek?

Władze Łodzi zamierzają jak najszybciej sprzedać kawał kwartału między pałacem Poznańskich i Manufakturą a placem Wolności, jednak radni chcą poczekać z przetargiem przynajmniej do czasu uchwalenia planu miejscowego donosi Gazeta.pl. 

Jest to jeden z najatrakcyjniejszych terenów w Łodzi. Blisko pół kwartału o powierzchni niemal hektara w ścisłym centrum miasta w okolicy pałacu Poznańskich z siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura, parku Staromiejskich czy rynku Starego Miasta. Na nieruchomość składa się kilka działek, a miasto chce znaleźć dla nich nowego właściciela jeszcze w tym roku.

Magistrat wycenił nieruchomość na 9 milionów złotych. Biuro architekta miasta i miejska pracownia urbanistyczna przygotowały wytyczne dla zabudowy, która może się tam pojawić: to mieszkania, usługi, biura i hotel. Wykluczone natomiast są produkcja i handel na powierzchni większej niż 2 tys. mkw. - czytamy na portalu Gazeta.pl.

Nowe gmachy mają stworzyć pierzeję przy ulicach Zachodniej, Ogrodowej i Nowomiejskiej. W ich parterach powinny powstać lokale użytkowe. Budynki muszą być przynajmniej dwupiętrowe, a maksymalnie mogą osiągnąć wysokość 22 metrów.

Jednak aby teren mógł trafić na przetarg, prezydent Łodzi potrzebuje zgody radnych. A o tą będzie ciężko. Już dwie komisje - planu przestrzennego i finansów - negatywnie zaopiniowały projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości. Radni uważają, że tak ważny teren należy wystawić na licytację z miejscowym planem zagospodarowania. Ten ma być gotowy za kilka miesięcy.

Receptą na brak planu jest, według władz Łodzi, przetarg ofertowy. Kryterium wyboru zwycięzcy będzie nie tylko zaproponowana cena, ale także projekt zagospodarowania kwartału. Miasto chce w umowie zobowiązać nowego właściciela, aby zrealizował zadeklarowaną koncepcję w określonym czasie pod groźbą kar pieniężnych - informuje Gazeta.pl.

Źródło: Łódź.Gazeta.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×