Tu jesteś:

Asset manager pilnie poszukiwany

Mark Twomey, partner zarządzający TARA HRC

Od co najmniej 18 miesięcy obserwujemy w Polsce i całym regionie CEE rosnący popyt na asset managerów – uważa Mark Twomey, partner zarządzający TARA HRC.*

Wynika to z tego, że od 4–5 lat fundusze i banki prześcigają się w poszukiwaniu atrakcyjnych nieruchomości komercyjnych w naszym regionie. Jednak nabycie odpowiedniej nieruchomości to dopiero początek ich pracy. Kupując z myślą o korzystnej odsprzedaży, potrzebują specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom podniosą wartość aktywa. Jeszcze niedawno ściągano ich z Londynu, Paryża lub Berlina. Dziś widać odwrót od tego trendu – fundusze stawiają na lokalnych pracowników.Jednak na razie rynek nie nadąża za tymi potrzebami i wciąż brakuje wykwalifikowanych asset managerów. Stąd często poszukuje się ich wśród obecnych property managerów. Tymczasem zarządzanie aktywami to coś więcej niż zarządzanie nieruchomością.

Idealny asset manager posiada umiejętność strategicznego myślenia w kontekście wartości nieruchomości oraz bardzo dobrze rozwinięte umiejętności numeryczne (modelowanie, analiza finansowa). Wymaga się też od niego mocnego podejścia ekonomicznego do nieruchomości, które wyróżnia go spośród przedstawicieli innych obszarów rynku nieruchomości. Poza ukończonymi studiami wyższymi powinien uzyskać tytuł MRICS, co jest rzadkością w przypadku property managerów i może stanowić jedną z barier rekrutacyjnych na to stanowisko.

Czy w tym kontekście przejście od property do asset management jest możliwe? Tak, ale wymaga zdecydowanego podniesienia kwalifikacji, aby móc przejść od działań operacyjnych do strategicznych, czyli od codziennego dbania o sprawne funkcjonowanie budynku do zarządzania jego wartością w czasie. Wysiłek na pewno się opłaci, bo dobry asset manager jest dziś na wagę złota.

* Tekst ukazał się w kwietniowym wydaniu Magazynu THE CITY.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×