Tu jesteś:

AEROPOLIS na Podkarpaciu

Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny  AEROPOLIS

Podkarpacie przyciąga inwestorów  specjalnymi obszarami aktywności gospodarczej.  W dwóch strefach ekonomicznych dominują światowe firmy branży lotniczej i motoryzacyjnej. Działa jedyne w Polsce AEROPOLIS.

Podkarpacie przyciąga inwestorów stworzonymi tu specjalnymi obszarami aktywności gospodarczej. Ich atutem jest dostępność ulg, preferencji i uproszczonych procedur administracyjnych. Działają tu dwie specjalne strefy ekonomiczne, zaś przedsiębiorcy z branży lotniczej i innowacyjnych technologii mogą lokować swe przedsięwzięcia w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym AEROPOLIS. To pierwszy branżowy park w Polsce i jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc pod inwestycje w makroregionie Polski Wschodniej. W sferze gospodarczej i naukowo-badawczej, jak sama nazwa wskazuje- jest powiązany głównie z przemysłem lotniczym. Oferuje też w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne oraz pomieszczenia Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego.

Po włączeniu terenów Parku do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, firmy mają możliwość uzyskania zwolnień podatkowych. Inwestorzy mogą również liczyć na pomoc zarządzającej parkiem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i działających w jej strukturze -Centrum Obsługi Inwestora oraz Centrum Transferu Technologii, Innowacji i Informatyzacji.

SSE Euro–Park Mielec powstała w 1995 r. jako pierwszy tego typu obszar w Polsce. Do wiodących branż strefy należą przedsiębiorstwa z sektora lotniczego, jak PZL Mielec Sikorsky Lockheed Martin Company, spółki MTU Aero Engines Polska, Goodrich Aerospace Poland. Druga mocno reprezentowana branża to motoryzacja z firmami takimi jak BorgWarner Turbo Systems Poland, spółki Lear Corporation czy Kirchhoff Polska. Na jej obszarze funkcjonuje także największy polski producent opon samochodowych – Firma Oponiarska Dębica S.A.

Natomiast Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro–Park WISŁOSAN swoje tereny przeznacza pod inwestycje przemysłu chemicznego, maszynowego i metalowego. W tarnobrzeskim obszarze aktywności gospodarczej zainwestowały takie firmy, jak Pilkington Automotive Poland , Federal-Mogul, Uniwheels Production Poland, Liugong Machinery Poland, Ikea Industry Poland.

Podkarpackie ponosi dziś wysokie nakłady na rozwój działalności w sektorze B+R i pod tym względem zajmuje wysokie miejsce w kraju. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że społeczeństwo województwa jest najmłodsze w Polsce. Prym w tym zakresie wiedzie firma informatyczna Asseco Poland. Z działalności badawczo–rozwojowej znane są też Zelmer, Pratt& Whitney Rzeszów, PZL Mielec Sikorsky Lockheed Martin Company, Huta Stalowa Wola, ICN Polfa Rzeszów.

Źródło: UM WP

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×