Tu jesteś:

150-metrowy wieżowiec stanie w centrum Gdańska?

Czy w centrum Gdańska może stanąć 150-metrowy drapacz chmur? Pomorski konserwator zabytków zmienił wytyczne swojego poprzednika, który był przeciwny wysokiej zabudowie w rejonie Starego Miasta. Nowy wieżowiec pobiłby wysokością dotychczasowego rekordzistę, czyli Sea Towers w Gdyni – informuje Gazeta.pl.

Drapacz chmur miałby powstać w miejscu 20-kondygnacyjnego wieżowca Prorem (nowa nazwa to Organika Trade) przy ul. Heweliusza, obok centrum handlowego Madison. Wstępną koncepcję opracowało biuro projektowe Andrzeja Kapuścika - renomowanego architekta, który mieszka i pracuje w Wiedniu. – Podkreślam, że to jest zupełny początek prac – mówi Andrzej Kapuścik. – Przed nami jeszcze cały czyściec uzgodnień, rozmów z zainteresowanymi stronami, decyzja Rady Miasta Gdańska.
W sierpniu ub. roku dla obszaru, gdzie miałby stanąć drapacz chmur, uzgodniono miejscowy plan zagospodarowania. Nie przewidywał stawiania wysokościowców - maksymalna dominanta miała wynosić 37 m. Plan czekał na uchwalenie przez Radę Miasta Gdańska, ale do tego nie doszło. W międzyczasie pomorskiego konserwatora zabytków Mariana Kwapińskiego odwołano ze stanowiska - jego miejsce zajął Dariusz Chmielewski, który stwierdził, że trzeba wszystko opracować na nowo. – Przejrzałem koncepcje, jakie urząd konserwatorski miał dla tego miejsca od 2004 r. Moim zdaniem były niespójne. Jednocześnie nie można było udawać, że nie istnieją interesy właścicieli działek w rejonie ulic Rajskiej i Heweliusza. Każdy przynosił jakieś własne projekty, którym brakowało szerszego spojrzenia, jakiejś myśli urbanistycznej. Zaproponowałem więc, by doszli między sobą do porozumienia i opracowali wspólną koncepcję zabudowy tego obszaru – tłumaczy Chmielewski.
Do współpracy przystąpiły m.in. Madison i Organika Trade. W środę, 20 listopada konserwator ma spotkać się z przedstawicielami firm, które chcą rozbudowy śródmieścia w rejonie ul. Rajskiej i Heweliusza. 150-metrowy wieżowiec będzie jednym z tematów rozmowy. – Nie jestem na nie. Ważna jest nie wysokość, a spójność koncepcji architektonicznej i urbanistycznej – mówi Chmielewski.

Źródło: Gazeta.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×