Tu jesteś:

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma zlikwidować patologie  i doprecyzować niejasne przepisy.

Nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wchodzi w życie już 9 września b. roku, ma m.in. zlikwidować patologie. Ma też usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i doprecyzować niejasne przepisy. Przewiduje się dużo zmian w  ich dotychczasowej działalności i codziennej praktyce. Nie będzie już można dopisać do listy członków osób, które nie mieszkają w danej spółdzielni. Zgodnie z nowymi przepisami, członkiem może być tylko osoba, która ma prawo do lokalu. Nie będzie można ograniczyć w statucie możliwości udziału w walnym zgromadzeniu pełnomocnika członka – i na dodatek będzie mógł on reprezentować tylko jedną osobę.

Ustawa ma też ukrócić patologię związaną z wykreślaniem konkretnych osób np. pod pretekstem popełnienia wykroczenia przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu czy zalegania z opłatami. Wyeliminowano bowiem możliwość wykluczenia członka ze spółdzielni przez samą spółdzielnię. Kompetencje te zostały przeniesione do sądów, które będą oceniać te sprawy. Nie będzie  również możliwe przeprowadzanie lustracji np. przez osoby, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu.

Ważne zmiany dotyczą także lokatorów - nie trzeba będzie wnosić  wpisowego,  udziału, ani składać deklaracji. Łatwiej będzie o przejęcie mieszkania po śmierci bliskiej osoby.Wprowadzono też przepisy regulujące zasady rozliczeń funduszu remontowego w przypadku powstania wspólnoty mieszkaniowej. Więcej uprawnień zyskali dłużnicy.

Część ekspertów podkreśla jednak, że zmiany idą zbyt daleko i mogą być sprzeczne z przepisami prawa spółdzielczego.

Opr.aw

Źródło: DGP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×