Tu jesteś:

Wyodrębnienie lokali będzie łatwiejsze

Będzie łatwiej uzyskać własność lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 rokiem. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o własności lokali, która likwiduje lukę prawną powstałą po powołaniu KZN.

Znowelizowana przez Sejm ustawa o własności lokali z 1994 roku- usprawni wydawanie zaświadczeń o samodzielności lokalu mieszkalnego, dzięki czemu czynności notarialne i sądowe niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokali będą mogły przebiegać bez przeszkód.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, główny cel nowelizacji to zlikwidowanie luki prawnej, która powstała po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Ustawa o KZN wprowadziła zasadę, że ustalenie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę. Oba te warunki muszą być spełnione, jeżeli ktoś będzie chciał wyodrębnić własność lokalu.

Problemy związane z tym przepisem pojawiają się przy budynkach, które były budowane przed 1994 rokiem, gdyż wówczas nie były wydawane pozwolenia na budowę. Przepis wywołał wątpliwości prawne i spowolnił wykup lokali w starych zasobach gminy i w spółdzielniach mieszkaniowych.

Nowelizacja wprowadza zasadę, że przepisy dotyczące wyodrębnienia lokalu nie będą dotyczyły budynków, których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 1 stycznia 1995 r. lub budynek istniał przed dniem 1 stycznia 1995 roku. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×