Tu jesteś:

Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań

Krakowska inwestycja Grupy Deweloperskiej GEO: "Fabryka Czekolady"

Mieszkania od deweloperów stanowią w Polsce ogromną część rynku mieszkaniowego. Jak podaje Open Finance, w 2017 roku prawie 50 proc. wszystkich zrealizowanych transakcji dotyczyło lokali z rynku pierwotnego. To najwyższy wynik w całej Europie.

Dobra passa na rynku nowych mieszkań trwa już od dłuższego czasu. Jak zauważa Open Finance, ożywienie w polskiej mieszkaniówce nastąpiło dokładnie w połowie 2013 roku i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, przynosząc każdego roku kolejne rekordy. Według wstępnych danych zamieszczonych przez GUS, od stycznia do maja 2018 roku deweloperzy oddali do użytkowania 40227 mieszkań, a więc o 10,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy wzrost ten wynosił 8,7 proc. (GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń - maj 2018 roku)

Na uwagę zasługuje również zwiększenie się liczby budowanych mieszkań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost ten wynosił o 25 proc. więcej niż w roku poprzednim. Są to imponujące wyniki w skali całej Europy. Daleko za nami są takie kraje jak Dania, Wielka Brytania czy Francja, gdzie procentowy udział nowych mieszkań w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości  nie przekracza nawet 10 proc. (opracowanie Open Finance)

- W Polsce nadal jest o wiele mniej mieszkań niż na Zachodzie, stąd tak duże zapotrzebowanie na kolejne lokale i tak znacząca przepaść pomiędzy nami a resztą Europy - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Do tego dochodzi też podwyższenie standardu życia Polaków, a także niskie stopy procentowe. Zauważmy, że zmianie ulega model rodziny, do rzadkości należą już dziś rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem. Młodzi zakładają własną rodziną i chcą mieszkać oddzielnie, a najlepiej w nowym lokalu, który mogą urządzić po swojemu - dodaje.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×