Tu jesteś:

Ostatnia pula z MdM na wyciągnięcie ręki

Leśna Polana

Od 2 stycznia 2018 roku do wzięcia będą pieniądze z ostatniej puli programu Mieszkanie dla Młodych. Ustawodawca przygotował dla beneficjentów 381 mln zł, a chętnych jest wielu. Szacuje się, że środki zostaną rozdysponowane w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni.

Eksperci na rynku nie mają wątpliwości – aby zakupić mieszkanie lub dom w ramach MdM, w zasadzie trzeba już teraz rozpocząć procedurę załatwiania wszelkich formalności. Jeszcze przed końcem tego roku przyszły nabywca powinien zbadać swoją zdolność kredytową, wybrać własne M oraz skompletować dokumenty, a następnie złożyć je w banku. Tak wygląda rozpoczęcie całego procesu kredytowego. – Osobom zainteresowanym programem MdM doradzamy konsekwentne i sprawne działanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że na początku stycznia 2018 roku prawdopodobnie kilkanaście tysięcy kredytobiorców będzie liczyć na dofinansowanie– mówi Lucyna Jarczyńska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu spółki Agrobex.

Co warte podkreślenia, beneficjenci nie mogą mieć więcej, niż 35 lat i posiadać innego mieszkania (warunek ten nie dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci). Zaciągnięty kredyt musi opiewać na co najmniej 50 procent mieszkania i obowiązywać minimum 15 lat. Także mieszkanie czy dom musi spełniać określone warunki, wskazane przez ustawodawcę. W październiku Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał informację odnośnie wysokości średnich wskaźników cen MdM. W praktyce oznacza to, że cena za 1 m kw. mieszkania lub domu nie może przekraczać ustalonego pułapu. Regulacje te dotyczą zarówno miasta Poznania, jak i gmin ościennych. – Ponadto, korzystając z MdM, ostatnia część transzy dla sprzedającego nieruchomość, musi być przekazana przed końcem 2018 roku– wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building, dewelopera realizującego inwestycje w podpoznańskim Błażejewku, Zalasewie i Brodowie.

Nabywcy powinni znaleźć lokum spełniające warunek powierzchni – w przypadku mieszkań do 75 mkw., a dla domów – 100 mkw. Warto jednak zaznaczyć, że rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogą wybrać lokale o 10 mkw. większe, a także liczyć na wyższe dofinansowanie, czyli na poziomie 30 proc. dopłaty do wkładu własnego.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×