Tu jesteś:

Obcokrajowcy mają apetyt na krakowskie nieruchomości

Angel Stradom

Przyjeżdżają z Londynu, Paryża, Kijowa. - Zapytania o nasze apartamenty mamy z tak odległych miejsc jak Dubaj, czy Los Angeles. Bo klucz, to lokalizacja - słyszymy od dewelopera z segmentu premium, który swoją inwestycję prowadzi tuż pod Wawelem.

Wakacje, studia, inwestycje - obcokrajowcy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski, nie tylko na wakacje, nie tylko ze względu na atrakcyjne oferty pracy, ale również dla bogatej oferty inwestycyjnej, głównie w mieszkania.

- Według statystyk największą popularnością cieszą się duże miasta, wśród których zdecydowany prym wiedzie Kraków. Szacujemy że obecnie u nas już ponad 7 proc. osób poszukujących mieszkania w Krakowie to obcokrajowcy, a ich liczba stale rośnie - przyznaje Marian Bruliński, współtwórca polskiej platformy klientów rynku pierwotnego Obido.pl.

Co kupują? Bruliński: - Możemy rozróżnić zasadniczo dwie grupy, różniące się znacznie pod względem preferencji mieszkaniowych. Determinuje je przede wszystkim powód dla którego osiadają się w Polsce.

Pierwszą grupę stanowią osoby chcące poprawić swoją sytuacje, korzystając z panującego obecnie nad Wisłą boomu na rynku pracy. Wśród najczęściej kupowanych mieszkań przez tę grupę są te zlokalizowane blisko ośrodków edukacyjnych oraz dużych skupisk miejsc pracy.

Drugą istotną grupę stanowią osoby majętne, sprowadzające często do Polski całe rodziny. Decyduje tu stabilna sytuacja naszego kraju, wysoki i stale podnoszący się poziom życia, prężna gospodarka. Rośnie więc popyt na nieruchomości luksusowe. - Kraków dołączył do światowych perełek. Bogate historią miasta rozwija przedsiębiorczość mieszkańców, ale też turyści i międzynarodowy biznes. Stolica Małopolski jest coraz mocniejsza na europejskiej mapie. Interesują się nią inwestorzy z Londynu, Dubaju, Kijowa. Tu mieszkać mogą ludzie biznesu z całego świata - ocenia Ron Ben Shachar, współwłaściciel Angel Poland Group.

Grupa istnieje od 2003 roku, a należy do czołowych deweloperów w Polsce, z inwestycjami o wartości przekraczającej 500 mln euro.

Angel Poland Group udało się pozyskać w Krakowie szczególną lokalizację. To przestrzeń między Kazimierzem, a Rynkiem - historyczne kamienice wraz wielkim ogrodem tuż pod Wawelem przy ul. Stradomskiej. Na zespół składa się 5-gwiazdkowy hotel Stradom House 12|14 z planowanymi 125 pokojami, restauracją, spa oraz segment mieszczący 133 apartamenty Angel Stradom. - Nie możemy mówić o konkretnych klientach, ale telefony i zapytania o nasze apartamenty mamy od Londynu, przez Dubaj, Kijów, a nawet z dalekiej Azji - przyznaje Małgorzata Nowosielska, dyrektor marketingu i sprzedaży obszaru Południe.

Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości przyznaje, że największą grupą kupujących mieszkania i apartamenty są jednak obywatele Ukrainy. - Dla wielu Ukraińców Kraków stał się nowym miejscem życia. Obok nich mieszkania kupują Niemcy, Czesi, Skandynawowie. Ale spektrum jest szersze i wśród kupujących są bardzo egzotyczne nacje - mówi.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×