Tu jesteś:

Mniejsze marże, ale stabilny popyt

Dane NBP potwierdzają, że na rynku mieszkaniowym trwa wysoki popyt. Dzięki równowadze rynkowej  deweloperzy mogą dłużej zarabiać na tej hossie.

Dane na  temat marż uzyskiwanych obecnie przez deweloperów publikuje Narodowy Bank Polski. Eksperci portalu TargiMieszkaniowe.net przyjrzeli się aktualnym cenom mieszkań i kosztom budowy mkw. Najdroższym rynkiem mieszkaniowym wśród miast wojewódzkich w Polsce jest oczywiście Warszawa, gdzie mkw. na rynku pierwotnym (cena transakcyjna) kosztował 7683 zł (dane za II kw. 2017). W Krakowie za  mkw. nowego mieszkania trzeba płacić 6583 zł, w Gdańsku jest to 6500 zł, we Wrocławiu 6314 zł, a w Poznaniu – 6261 zł. 

Dane Banku Centralnego potwierdzają, że na rynku mieszkaniowym ciągle trwa stabilizacja. Ceny rosną powoli. W Warszawie wzrost rok do roku wyniósł zaledwie około 100 zł/mkw., w Krakowie 240 zł, w Gdańsku  315 zł, we Wrocławiu 100 zł, w Poznaniu ceny nieznacznie nawet spadły – o 20 zł/mkw. 

NBP policzył, ile aktualnie wynosi przeciętny koszt budowy mkw. mieszkania w Polsce. Dane te publikuje w raporcie "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w II kw. 2017 r".         

Wynika  z niego, że najwyższe koszty budowy ponoszą deweloperzy w Warszawie -  3100 zł/mkw., natomiast średnia dla całego kraju wynosi ok. 2900 zł.  Stanowi to ok. 40 proc. ceny transakcyjnej. Jednakże koszty budowy i choć rzeczywiście mają największy udział w cenie stanowią tylko jedną pozycję wydatków inwestora. Z informacji NBP wynika, że z ceny wynoszącej 7000 zł/mkw., niecałe 2000 zł to marża deweloperska. Realnie jest to więc ok. 25-28 proc. ceny dla klienta.       

Wśród składników finalnej ceny dla klienta znaczącą pozycją są też ceny ziemi. To właśnie one w dużym stopniu odpowiadają  za stawki na lokalnych rynkach. Z danych NBP  ma temat rynku warszawskiego wynika, że około 1500 zł z ceny finalnej dla klienta wynosi właśnie koszt zakupu gruntu i zagospodarowanie terenu – co stanowi ponad 20 proc. Przy tym stołeczne marże deweloperskie przedstawiają się atrakcyjnie na tle zysków firm z innych miast. W Krakowie w cenie finalnej ok. 6000 zł/mkw., marża deweloperska wynosi około 1200 zł,  czyli 20 proc. Podobny jest  poziom marż w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.               

Źródło: targimieszkaniowe.net

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×