Tu jesteś:

Mieszkaniówka złapała oddech

Fot. Fotolia

Trzeci kwartał 2013 r. był pod względem liczby transakcji na rynku pierwotnym kolejnym dobrym okresem, i to pomimo dwóch miesięcy wakacyjnych. Liczba transakcji dorównała poziomem obrotom z okresu boomu, choć pod względem wartości obrotów była wyraźnie niższa – wyliczyli eksperci Reas w najnowszym raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kw. 2013 r.”

Z opracowania wynika, że w trzecim kwartale liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu największych miast naszego kraju wyniosła prawie 9,6 tys. mieszkań i wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału o  ponad 18 proc. Tak wysokiej liczby transakcji nie notowano na polskim rynku od okresu boomu w 2007 r.

Dzięki bardzo dużej przewadze liczby sprzedanych mieszkań nad wprowadzonymi na rynek, łączna liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży w sześciu aglomeracjach zmniejszyła się piąty kwartał z rzędu i wyniosła nieco poniżej 44 tys. jednostek, o prawie 9 proc. mniej niż trzy miesiące wcześniej i o ponad 22 proc. mniej, niż w II kw. 2012 r., kiedy wielkość oferty osiągnęła rekordowy poziom.

Zdaniem analityków Reas, tak dobry wynik deweloperzy zawdzięczają z jednej strony większej aktywności nabywców gotówkowych kupujących nieco droższe i większe mieszkania i traktujących kredyty jako uzupełniające, a nie podstawowe źródło finansowania zakupu, z drugiej zaś – mobilizacji nabywców, zaciągających kredyty na  100 proc. wartości nieruchomości w ostatnich miesiącach przed wejściem w życie rekomendacji S3. Do tych głównych grup dołączyli także posiadacze znacznych oszczędności, decydujący się na zakup lokali w celach inwestycyjno-tezauryzacyjnych.

 

 Raport Reas [1,33 MB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×