Tu jesteś:

Mieszkanie za gotówkę

Ogrody Ochota, Warszawa

Wśród kupujących mieszkania 45 proc. stanowią obecnie klienci nabywający nieruchomości za gotówkę – wynika z analiz firmy Dolcan.

Firma zauważa, iż od początku tego roku rośnie liczba osób, które mieszkania kupują nie na kredyt, a za gotówkę – obecnie wynosi ona ok. 40-45 proc. Trend potwierdza dane przedstawiane ostatnio przez ekspertów rynku bankowego. Sygnalizowali, iż podaż kredytów hipotecznych w I kwartale tego roku,była najniższa od lat. Wskazywali, ze tak słabe wyniki nie są związane z polityką banków, a raczej z wstrzymaniem się od zaciągnięcia kredytu przez klientów poszukujących mieszkań.

– Ujawnienie się klientów gotówkowych postrzegamy jako wzmożoną aktywność osób, które nieruchomości kupują inwestycyjnie ocenia Robert Ziółek, dyrektor generalny firmy Dolcan. - Oznaczać to może, że na zakupy ruszyli ci, którzy oceniają, iż w najbliższym czasie nie należy się spodziewać już większych spadków cen. Dodatkowo klienci poszukujący swojego pierwszego M wstrzymują się decyzją o zakupie z nadzieją na szybkie wejście w życie programu Mieszkanie dla Młodych – dodaje.

Zmiana sposobu finansowania zakupu wpłynęła też na wielkość kupowanych dziś mieszkań. Najczęściej sprzedawane lokale są o ok. 10 - 20 mkw. większe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Na koniec 2012 r., głównie w związku z zakończeniem programu Rodzina na Swoim, najchętniej wybierane lokale miały powierzchnię ok. 35 – 45 mkw. – Dziś klienci częściej pytają i kupują dwa, trzy pokoje o metrażach 50 – 60 mkw. – informuje dyrektor generalny firmy Dolcan.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×