Tu jesteś:

Mieszkania za gotówkę, nie na kredyt

Z raportu NBP za ubiegły rok wynika, że Polacy nadal mieszkania kupują za gotówkę, nie za kredyt hipoteczny. Transakcje gotówkowe stanowią 70 proc. rynku pierwotnego.

Jak ocenia NBP, polski rynek mieszkaniowy w ubiegłym roku znajdował się w fazie ekspansji, ale pierwszoplanową role na nim odgrywała gotówka a nie kredyty hipoteczne. Z przygotowanego przez NBP cyklicznego raportu podsumowującego 2016 rok wynika, że na rynku pierwotnym jej udział w wartości transakcji w największych miastach wynosił 70 proc.

W 2016 r. rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę boomu. W odróżnieniu od poprzedniej szybkiej ekspansji obserwowanej w latach 2005-08 tym razem wzrosty napędzają jednak w dużej mierze zakupy bez kredytu albo wspomagane bankowym finansowaniem w niewielkim stopniu.

Nawet  sprzyjające warunki - bardzo niskie stopy procentowe, rosnące dochody gospodarstw domowych i program „Mieszkanie dla młodych” – nie skłoniły Polaków do masowego zaciągania kredytów.  Ich sprzedaż nie rosła tak szybko jak sprzedaż mieszkań. Być może znaczenie miały tu decyzje banków o zaostrzeniu zasad udzielania kredytów oraz wzrost marż., ale nie miały wpływu decydującego na popyt.  

NBP podkreśla, że nie jest w stanie bezpośrednio wychwycić, jaką część środków wypływających z depozytów bankowych przeznacza się na zakup nieruchomości. Obliczono, że  w IV kwartale 2016 r. wskaźnik ten osiągnął poziom 70 proc., a w I kw. 2017 r. – 67 proc. W zeszłym roku do użytku oddano 163 tys. lokali, o ponad 10 proc. więcej niż w 2015 r., a mieszkania wprowadzane na rynek szybko znajdowały nabywców. Specjaliści z NBP podkreślają, że na początku 2017 r. dostrzec można było sygnały zbyt malej  podaży, nie dopasowanej  do gwałtownie rosnącego popytu. Jeżeli sprzedaż mieszkań w przyszłości utrzyma się na obecnym poziomie, to oferta deweloperów nie będzie wystarczająca, by zaspokoić popyt .

Źródło: bankier.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×