Tu jesteś:

Jesienią pierwsze mieszkania z funduszu na wynajem

W czerwcu podpisaliśmy pierwszą umowę na zakup budynku w trakcie budowy w ramach Fundusz Mieszkań na Wynajem. Myślę, że pierwsze lokale udostępnimy ludziom jesienią - mówi portalowi wnp.pl Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Mamy dużo kapitału, co pozwoliło nam wejść m.in. w mieszkania na wynajem, bo to jest alternatywa w stosunku do innych możliwości inwestowania zasobów finansowych banku. Ponieważ nie ma dość dużo klasycznych projektów inwestycyjnych, które moglibyśmy sfinansować kredytem, wchodzimy w nieruchomości, żeby ułatwić Polakom mobilność na rynku pracy, co siłą rzeczy pobudza także koniunkturę w budownictwie i innych branżach - podkreślił prezes.

I zapewnił, że BGK chce wyjść naprzeciw tym, którzy przyjeżdżają do dużych miast w poszukiwaniu pracy. Pod tym względem zmienia się mentalność Polaków. W Polsce ten rynek dopiero się rozwija. W bogatej Szwajcarii 73 proc. mieszkań nie jest własnością, w Niemczech 40 proc. mieszkań na wynajem dostarczają różni inwestorzy instytucjonalni. Takim inwestorem będzie BGK. W Polsce najem komercyjny to zaledwie 4 proc. rynku.

- Powiem - być może - coś kontrowersyjnego z punktu widzenia innych banków - naszym celem jest i pozostanie działanie antycykliczne. Po dołku w ostatnich dwóch latach jest potrzeba napędzania inwestycji w kraju. Rzecz jasna, kiedyś to się wyrówna i wtedy skupimy się na innym obszarze. Nie mamy ambicji zastępowania innych banków. Rynek kredytów korporacyjnych wart jest w Polsce ponad 300 mld zł. Nasz udział w rynku to kilka punktów procentowych. Nawet, jeśli byśmy go podwoili, to jeszcze o niczym nie przesądzi - podkreślił.

Na pytanie, jak będzie kształtowała się cena wynajmu tych nieruchomości prezes odpowiedział: mam nadzieję, że konkurencyjność ceny wynajmu będzie duża w stosunku do oferty rynkowej.

W ciągu kilku lat BGK ma zamiar zainwestować ok. 5 mld złotych, co pozwoli zbudować pulę nawet 20 tysięcy mieszkań na wynajem. W pierwszym roku w ramach funduszu BGK ma wydać tylko część tych pieniędzy. Największą liczbę inwestycji przewiduje w drugim i trzecim roku działalności inwestycyjnej.

Spółka BGK Nieruchomości, która ma odpowiadać za inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem i zarządzanie jego aktywami została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod koniec stycznia 2014 roku. BGK chce kupić pierwsze budynki z lokalami w drugim kwartale br., a wynająć je pod koniec 2014 r.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa inwestycyjna, która powstała w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nie jest to program rządowy.

Źródło: wnp.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×