Tu jesteś:

Duże zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

Nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych  dostosowuje obowiązujące przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Umożliwi tez spółdzielniom uczestnictwo w programie Mieszkanie Plus.

Nowelizacja  o spółdzielniach mieszkaniowych, podpisana już przez Prezydenta RP, dostosowuje obowiązujące przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza także ograniczenia posiadania członkostwa do osób, którym przysługuje prawo do lokali. Ponadto określa zasady rozliczeń z tytułu zwrotu wkładu mieszkaniowego. Eliminuje także bariery w budowaniu nowych mieszkań w ramach spółdzielczych praw lokatorskich, co wpisuje się w realizację założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Zmiana przepisów pozwala na stabilizację działań spółdzielni mieszkaniowych. Nowela ma usprawnić działalność spółdzielni poprzez zapewnienie jej członkom uczestnictwa w obradach walnego zgromadzenia poprzez pełnomocnika, zmienia  sposób liczenia głosów :uchwała WZ będzie podjęta, jeżeli opowie się za nią wymagana w ustawie lub statucie liczba członków biorących udział w głosowaniu nad tą uchwałą.

Kolejna zmiana powoduje, że osoby, które pełnią funkcje w spółdzielniach mieszkaniowych, nie będą mogły być lustratorami. Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe kompetencje dla ministra właściwego ds. budownictwa. Będzie on mógł, na podstawie podejrzenia o naruszeniu przez spółdzielnię prawa, wystąpić do tej spółdzielni o przedstawienie przez nią odpowiednich dokumentów, ale takie kontrole będą przeprowadzane nie częściej niż raz w roku. Członkostwo w spółdzielni ma być związane tylko z posiadaniem w spółdzielni prawa do lokalu lub po zawarcia umowy o budowę lokalu. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×