Tu jesteś:

Dom Development: sprzedaż stabilna

Największa inwestycja firmy wprowadzona na rynek w 2013 r. to Żoliborz Artystyczny

Dom Development w I półroczu 2013 r. sprzedał 725 mieszkań, przy czym w samym drugim kwartale sprzedaż wzrosła do 386 mieszkań w porównaniu do 339 w I kwartale tego roku – wynika ze wstępnej informacji dewelopera.

To delikatny spadek w porównaniu do roku ubiegłego. W pierwszym półroczu 2012 r. firma znalazła chętnych na 741 lokali.
Na sprzedaż w II kw. 2013 r. składały się przede wszystkim mieszkania z następujących warszawskich projektów: Saska, Żoliborz Artystyczny oraz Wilno. W II kw. 2013 r. Dom Development przekazał klientom 295 mieszkań, co łącznie z 519 przekazaniami w I kwartale, oznacza 814 mieszkań przekazanych w I półroczu tego roku. Na wynik finansowy wypracowany w II kw. 2013 r. wpłynęły przede wszystkim przekazania mieszkań z następujących projektów: Wilno (83 mieszkania), Regaty (45), Saska (37), Oaza (35), Akropol (34).

W maju Dom Development wprowadził do sprzedaży pierwszy etap inwestycji Żoliborz Artystyczny liczący 223 mieszkania, zaś czerwcu ruszył drugi etap tego osiedla, obejmujący152 mieszkania. Dotychczas sprzedano 49 mieszkań w tej lokalizacji. W II kw.  2013 r. widoczny był również wzrost zainteresowania mieszkaniami w projektach zakończonych przez dewelopera, które stanowiły około 40 proc. kwartalnej sprzedaży, przy około 20-proc. udziale w ofercie spółki.

– Sytuacja na rynku pierwotnym mieszkań w II kwartale była bardzo podobna do I kwartału. Nadal obserwowaliśmy zainteresowanie zakupem mieszkań głównie ze strony dwóch grup klientów: osób decydujących się na poprawę warunków mieszkaniowych oraz inwestorów, którzy zwrócili się ku nieruchomościom po kolejnych obniżkach stóp procentowych. Obie te grupy były zainteresowane przede wszystkim mieszkaniami o podwyższonym standardzie, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze sprzedaży spółki – komentuje Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.
– W wyniku opisanych wyżej trendów po stronie popytu, w II kw. 2013 r. po raz kolejny wzrósł udział zakupów mieszkań „za gotówkę”. Należy jednak podkreślić, że wciąż ponad połowa sprzedaży Dom Development wspierana była kredytami hipotecznymi i zmiany w warunkach ich udzielania mogą mieć istotny wpływ na rynek pierwotny nieruchomości. Niskie stopy procentowe zachęcają do kredytowania zakupu nieruchomości, co od 2014 r. może zostać ograniczone przez rekomendowany przez KNF obowiązkowy wkład własny. Nowa Rekomendacja S może okazać się mniej dokuczliwa dla beneficjentów zapowiadanego również na przyszły rok programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), którzy mieliby otrzymywać od rządu środki na wkład własny w wysokości od 10 proc. ceny mieszkania. W II połowie 2013 r. zainteresowanie zakupem nieruchomości o podwyższonym standardzie w naszej ocenie może się utrzymać, w 2014 r. spodziewamy się natomiast wzrostu zainteresowania mieszkaniami z segmentu popularnego, których zakup ma być wspierany przez program MdM – dodaje Szanajca.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×