Tu jesteś:

Czy Berlin zakaże sprzedaży mieszkań cudzoziemcom?

Władze stolicy Niemiec zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży domów cudzoziemcom. Zakaz nie obejmie obywateli UE.

Mieszkańcy Berlina coraz częściej muszą mierzyć się z rosnącymi kosztami czynszu i gwałtownie drożejącymi nieruchomościami. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny nieruchomości na terenie Berlina podwoiły się, co zmusza mieszkańców miasta do ucieczki do innych ośrodków. Burmistrz miasta Michael Müller poinformował, że w związku z tym władze rozważają sięgnięcie po drastyczne metody i zakazanie przyjezdnym kupowania nieruchomości na terenie Berlina.

Rosnące czynsze to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dla mieszkańców Berlina, którzy regularnie protestują przeciwko wprowadzaniu wyższych opłat. Obecnie istnieje kilka restrykcji dotyczących zakupu lokalu (niezależnie od tego, czy jest się berlińczykiem, czy nie), zaś podwyżki czynszów są ograniczone do 10 proc. rocznie. Prawdopodobnie jednak, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej  z zakazu zostaną wyłączeni obywateli Wspólnoty.

Reiner Braun, niezależny konsultant nauk społecznych w Empirica Institut, twierdzi jednak, że problem drożejących domów nie tkwi w cudzoziemcach, a w braku podaży w Berlinie, któremu każdego roku przybywa 40 tys. nowych mieszkańców. Jego zdaniem, takie posunięcie władz nie rozwiązuje problemu i to nie jest dobry plan. Kryje się za nim bowiem myśl, że przyjezdni są nieuczciwymi gospodarzami, którzy zwiększają czynsze, nie remontują lokali i zostawiają je puste, by podnieść ich ceny. Drogą do rozwiązania problemu, a nie tylko jego symptomów, jest wyeliminowanie niedoboru mieszkań w Berlinie. Trzeba stawiać 25 tys. nowych domów rocznie, podczas gdy teraz liczba ta wynosi 15 tys., a wszystkie powinny być obsługiwane przed dobre połączenia komunikacyjne

Zgodnie ze statystykami berlińskiego senatu, w 2015 r. nawet 68 proc. mieszkań w stolicy Niemiec zostało sprzedanych zagranicznym nabywcom. W 2009 roku było to tylko 14 proc. Pod tym względem Berlin zostawia w tyle inne niemieckie miasta:, gdzie nawet  40 proc. wszystkich lokali mieszkalnych i ok. 50 proc. nieruchomości biznesowych w całym kraju sprzedaje się inwestorom z zagranicy.

Źródło: bankier.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×