Tu jesteś:

Coraz większy popyt na mieszkania we Wrocławiu

Inwestycja Grupy Deweloperskiej GEO we Wrocławiu - Nowy Horyzont

We Wrocławiu buduje się rekordową liczbę mieszkań, a zapotrzebowanie nabywców na nowe lokale stale rośnie. Stolica Dolnego Śląska przyciąga inwestorów jak magnes. Nie odstraszają ich nawet rosnące ceny mieszkań.

Na wrocławskim rynku nieruchomości widać wyraźne ożywienie. Z danych NBP wynika, że deweloperzy w I kwartale 2017 roku odznaczali się wyjątkową aktywnością zarówno pod względem liczby otrzymanych pozwoleń na budowę, jak i lokali oddanych do użytku, stanowiąc 95 proc. wszystkich inwestorów.

Jak podaje NBP, w I kwartale 2017 roku uzyskano ogółem 3194 pozwoleń na budowę, w tym 3035 na lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. W porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, zanotowano wzrost o 32 proc. Na uwagę zasługuje liczba mieszkań, których budowę już rozpoczęto. W I kwartale 2017 roku było to ogółem 2123 mieszkania, w tym 2031 przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. W zestawieniu z tym samym okresem w roku 2016 odnotowano wzrost aż o 65 proc. Spadek dotyczy jedynie mieszkań oddanych do użytku, co, jak tłumaczy NBP, ma związek z wyjątkowo wysoką liczbą transakcji zawartych w ubiegłym roku.

W miarę wzrostu popytu zwiększają się również ceny mieszkań. Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Metrohouse i Expandera, Wrocław jest jedynym spośród analizowanych miast, gdzie w styczniu tego roku miał miejsce wzrost cen transakcyjnych. Za m²  powierzchni mieszkania trzeba było zapłacić 5427 zł, a więc o 1,5 proc. więcej niż w miesiącu poprzednim.

W porównaniu do roku ubiegłego jest to wzrost aż o 5 proc. Średnia cena mieszkania we Wrocławiu w styczniu wynosiła 296,5 tys. zł, a najbardziej popularnym metrażem było 55 mkw. W zestawieniu z Warszawą czy z Krakowem stolica Dolnego Śląska i tak wypada korzystniej. Za podobny metraż w Warszawie zapłacilibyśmy 431 tys. zł, a w Krakowie 329 tys. zł (Raport MetroHouse i Expandera, luty 2018r.).

- Wzrost cen mieszkań we Wrocławiu wynika ze wzrostu cen gruntów, zwłaszcza tych, które położone są w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta. Zwiększają się też koszty budowy, drożeją materiały, a pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia. Wpływ na rosnące ceny ma również duży odsetek transakcji dokonywanych za gotówkę - wyjaśnia Ewa Foltańska-Dubiel, wiceprezes Grupy Deweloperskiej Geo.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×